1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak opanować lęk?

fot.123rf
fot.123rf
Atak panicznego lęku może zdarzyć się gdziekolwiek i kiedykolwiek. Często nie wiesz, czym jest powodowany. Boisz się czegoś nieokreślonego. Poniższe ćwiczenia pomogą ci radzić sobie z niespodziewanym lękiem.

Wyobraź sobie przez chwilę, że prowadzisz samochód. I nagle, zupełnie nieprzewidzianie, twoje serce zaczyna bić jak oszalałe, czujesz uderzenia gorąca i krople potu spływają ci po czole. Zaciskasz trzęsące się ręce na kierownicy. Doświadczasz ataku paniki. Starasz się zrozumieć, co się dzieje, ale nie jesteś w stanie zebrać myśli. Chcesz wziąć się w garść, ale im bardziej próbujesz, tym mocniej czujesz, że wszystko wymyka ci się spod kontroli. W myślach powtarzasz sobie: „Uspokój się natychmiast”, ale to jedynie pogłębia panikę. Czas płynie wolniej, a tobie przychodzi do głowy, że mogłeś mieć atak serca albo w takim stanie spowodować wypadek. Nerwowo wypatrujesz skrętu w osiedlową uliczkę. Krążąc w poszukiwaniu miejsca do parkowania, nieco się uspokajasz. Nadal jednak jesteś niespokojny i zdezorientowany. To sytuacja z życia wzięta, może zdarzyć się wszędzie, gdy idziesz wieczorem ulicą, jesteś sam w domu, stoisz pod prysznicem…

  1. Postaraj się zaakceptować to, że miewasz napady paniki. Niestety, w czasie ich trwania tracisz kontrolę nad swoim życiem.
  2. Daj sobie prawo do przeżywania i wyrażania emocji. Jeśli sprawia ci to trudność, zacznij od prowadzenia dziennika, w którym będziesz je zapisywać. Nie zawsze postrzegamy swoje uczucia jako ważne lub potrzebne, dlatego powtarzamy sobie: „Nie powinieneś tego w ten sposób odbierać”. Jednak zakazywanie sobie odczuwania różnych emocji powoduje, że tym łatwiej doświadczamy lęku lub paniki. Łatwiej będzie wyrażać emocje, jeśli uznamy je za istotne.
  3. Zmierz się ze swoim wewnętrznym krytykiem. Twój głos wewnętrzny podpowiada ci często, że jesteś do niczego. Postaraj się być wobec siebie bardziej wyrozumiały i tolerancyjny. Naucz się dostrzegać własne zalety.
  4. Koncentruj się na doświadczaniu teraźniejszości. Codziennie znajdź kilka chwil na odprężenie. W tym czasie zwyczajnie nic nie rób. Odprężaj się tak często, jak to możliwe. Rób to nawet wtedy, gdy inni się spieszą.
  5. Staraj się spowolnić tok własnych myśli. Jeśli ci się nie uda, nie zamartwiaj się tym.
  6. Doceń kontakt z przyrodą. Może w pobliżu twojej pracy jest ładny park, przez który możesz przejść, wracając do domu. Oddychaj głęboko, usłysz własne myśli i uczucia.
  7. Staraj się żyć aktywnie. Koncentruj się na działaniach, które wprawiają cię w dobry nastrój.
  8. W chwilach paniki:
  • Zaakceptuj swoje emocje. Gdy pojawiają się w tobie myśli typu: „Co się ze mną dzieje? Dlaczego jestem niespokojny?”, zastanów się, dlaczego tak się dzieje. Pomyśl: „Pewnie jestem niespokojny, ponieważ… np. nie spałem dobrze ostatnio, a mam w domu remont.
  • Z reguły w następnej kolejności pojawia się myśl: „Nie powinienem czuć się w ten sposób! Chyba zaraz umrę/oszaleję/zemdleję”. Pomyśl wtedy, że naprawdę doświadczasz ataku paniki. Przeraża cię myśl, że mógłbyś np. umrzeć. Daj sobie prawo do takich myśli. Nic ci nie zagraża.
  • Gdy twój głos wewnętrzny powie ci w następnym zdaniu: „Nie może tak dłużej być!”, i zacznie zmuszać cię, byś wziął się wreszcie w garść, uświadom sobie, że to uczucie paniki nie zniknie jedynie dlatego, że tego byś chciał. Przyjmij do wiadomości to, że jeszcze przez jakiś czas będziesz czuł się niespokojnie.
  • Jeśli wyda ci się, że twoje lęki to jedynie twoje wymysły i że powinieneś się opanować, przypomnij sobie, że bycie dla siebie zbyt wymagającym do niczego cię nie doprowadzi. Zaakceptuj to, że najlepszym rozwiązaniem może być dla ciebie przeczekanie sytuacji. Pamiętaj, że „to minie”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze