1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Nielegalny handel zwierzętami - więzienie dla handlarza z Gwinei

123rf.com
123rf.com
Ousmane Diallo, szef gangu zajmującego się kłusownictwem i nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami zwierząt trafił do więzienia na 1 rok. To najbardziej surowy wyrok przewidziany za podobne przestępstwo przez lokalne prawo. Kłusownik przyznał się do sprzedaży ponad 500 szympansów. Wraz z Diallo zatrzymano dwóch innych członków nielegalnej organizacji.

Według szacunków WWF w zachodniej Afryce żyje od 20 do 55 tysięcy szympansów, w tym około 8 tysięcy w samej Gwinei. Kłusownictwo i nielegalny handel szympansami spowodował gwałtowny spadek liczby dziko żyjących zwierząt tego gatunku, a w efekcie wpisanie go na Czerwoną Listę Zagrożonych Gatunków IUCN. Obecnie międzynarodowe prawo zabrania handlu szympansami oraz innymi dużymi małpami człekokształtnymi, takimi jak goryle i orangutany. Niestety nielegalne odławianie dużych małp trwa nadal, a ich odbiorcami są ogrody zoologiczne, parki dzikich zwierząt i osoby prywatne.

-  Kłusownicy wybierają najczęściej młode szympansy, ponieważ takie najszybciej znajdują nabywców – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Niestety szympansie rodziny często walczą o swoje młode i giną z rąk kłusowników. Szacuje się, że na jednego młodego szympansa, który jest przedmiotem nielegalnego handlu, przypada 10 dorosłych szympansów, które straciły życie w jego obronie.

Nie wolno zapominać o tym, że proceder nielegalnego handlu nie istniałby bez odbiorców. Pamiętajmy więc, żeby kupować tylko te zwierzęta egzotyczne, które pochodzą z pewnego źródła - sprzedawca ma odpowiedni certyfikat: zezwolenie CITES* lub zaświadczenie, że zwierzę zostało wyhodowane w Polsce.

 * Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem

(źródło WWF)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze