1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Jak skutecznie planować cele?

123rf.com
123rf.com
Lista zadań do wykonania stała się we współczesnym życiu koniecznością. Jest to dobre narzędzie, by organizować czas, zarządzać energią życiową i być skutecznym. Trzeba jednak wiedzieć, jak taką listę sporządzać.

Kiedy na liście jest 10 lub więcej zadań do wykonania w krótkim czasie, ogrom tego wszystkiego powoduje, że nasz umysł może wpaść w stan paraliżu. Wówczas czujemy się przytłoczeni ciężkim poczuciem obowiązku, tracimy swoją moc i skuteczność. Dzieje się tak dlatego, że nasze umysły skoncentrowane są wyłącznie na niedokończonych zadaniach, co powoduje uczucie dużego dyskomfortu. Mamy jednak w sobie silną tendencję do tego, żeby chcieć zrobić jak najwięcej. Zapisując kolejne punkty, myślimy o sukcesie i zaczynamy fantazjować, jak to będzie fajnie, kiedy zrealizujemy wszystkie te zadania. Przez chwilę czujemy się świetnie, ale niemożliwością jest, żebyśmy się z tych wszystkich narzuconych zobowiązań wywiązali.

Kiedy się już zorientujemy, że nie mamy na to szans, nasze samopoczucie gwałtownie się obniża, nie potrafimy z rozeznaniem podejmować decyzji i nasza motywacja spada. Zaliczamy same straty. Badania pokazują, że nie jest dobrze pisać niejasne hasłowe punkty, bo one wprowadzają nas w stan chaosu. Ponadto warto wiedzieć, że skuteczniej działamy, jeśli już od rana zabieramy się za najtrudniejsze zadania.

Jak sporządzać listę zadań do wykonania?

1. Najpierw zastanów się, co jest dla ciebie niezbędn
e. Co po prostu musisz zrobić. Napisz nie więcej niż trzy zadania na jeden dzień. Zadaj sobie pytanie – do którego zadania mam najwięcej talentu? To jest twoje zadanie numer jeden.

2. Zadania pisz na małych kartkach papieru,
uniemożliwi ci to wydłużanie listy, poza tym taką kartkę łatwiej mieć zawsze przed oczami. Zawsze miej ją na widoku.

3. Formułuj zadania jako konkretne działania.
Nie pisz – załatwić przeprowadzkę, tylko zadzwonić do firm transportowych. Pisząc, zadawaj sobie pytanie, jaki jest pierwszy krok potrzebny do zrealizowania zadania. Drugi krok jest już drugim zadaniem – na przykład wybrać firmę transportową do przeprowadzki.

4. Jeśli trzy zadania dziennie
to dla ciebie za dużo, spróbuj z jednym albo z dwoma. Nigdy nie przekraczaj więcej niż 6 zadań dziennie.

5. Jeśli nie uda ci się wykonać zadania, nie roztrząsaj tego, tylko przenieś zadanie
na następny dzień i wykonaj je. Tylko skuteczne zakończenie działań definitywnie uwalnia nas od sprawy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze