1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Książki dla dzieci z Bunkra Sztuki

Bunkier Sztuki
Bunkier Sztuki
Zobacz galerię 20 Zdjęć
Książki zostały wydane z myślą o dzieciach, jednak zarówno ich forma, jak i treść sprawią wiele przyjemności również dorosłym.

Cykl książeczek dla dzieci wydawany przez Mały Klub Bunkra Sztuki w Krakowie to efekt współpracy autorów z artystami wizualnymi. Swoją formą wpisuje się w tak zwane picturebooki, to znaczy książki, w których tekst i ilustracje są równie ważnymi elementami. Dla wielu miłośników bajek dla dzieci będzie przypominać kultową serię wydawnictwa Naszej Księgarni „Poczytaj mi mamo”. „Nie ma podziału na sztukę dla dzieci i dla dorosłych. Sztuka jest jedna. Nam zależy, by łączyć dobrą literaturę z dobrymi ilustracjami”, mówi redaktorka serii Anna Bargiel.

Pomysł powstał przy okazji współpracy Bunkra Sztuki ze studentami edukacji artystycznej z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, podczas tworzenia strony z materiałami edukacyjnymi dla rodziców i nauczycieli . Przy okazji w Małym Klubie Bunkra Sztuki zawiązała się współpraca pomiędzy autorką bajek Magdaleną Stoch a młodą ilustratorką Martą Ruszkowską. Owocem ich spotkania była wydana w 2011 roku „Historia Myszki Franciszki”, która rozpoczęła całą serię. Początkowo elementem nadrzędnym był tekst, ilustrowany rysunkami. W dalszym etapie oba elementy stały się równorzędne. A w przypadku „Dziewczynki ze światła”  Małgorzata Rejmer napisała tekst do już istniejących prac Joanny Pawlik. Książeczki mają charakter bajek antydyskryminacyjnych, poruszających problemy odmienności, wykluczenia społecznego i poszukiwania własnej tożsamości. Opowiadają historie zaczerpnięte z dziecięcych wyobrażeń, pokazują świat z perspektywy dorosłych dzieci. Wydaje się, że praca była dla samych autorów równie wspaniałą przygodą, jaką dla odbiorców w każdym wieku jest przeglądanie, dotykanie i czytanie tych publikacji.

Każdy z tytułów jest wydarzeniem artystycznym. Spotkaniem dwóch indywidualności: literackiej i wizualnej, twórcy z reguły się nie znają. Spotykają się, rozmawiają, opracowują projekt. Potem każdy pracuje nad swoją częścią – efekt bywa zaskakujący. Książeczki są niezwykle dopracowane. Autorami tekstów są znani pisarze, dzięki czemu dzieci od najmłodszych lat mogą obcować z wypracowanym słowem, a ilustracje nie są oczywiste. To w większości sumaryczne rysunki mocno różniące się od tego, z czym dzieci spotykają się w wizualnym chaosie telewizyjnych bajek. W ten sposób dziecko rozwija wyobraźnię, otwiera się na inne sposoby obrazowania. Większość publikacji zawiera dodatkowy audiobook z nagranym tekstem. Ich słabą stroną książeczek jest typografia: gdy tekst stara się być równie interesującym elementem wizualnym co ilustracje, staje się nieczytelny.

Książki to dopiero początek. Zespół edukacyjny planuje cykl wydarzeń związanych z serią. W pierwszej kolejności powstanie słuchowisko na podstawie tekstu Justyny Bargielskiej „Marcin i pełnia w ZOO”. Do jego współtworzenia zaproszono najmłodszych. Grupa dwadzieściorga dzieci w wieku 6 – 12 lat pod okiem profesjonalistów będzie uczyć się przygotowywać słuchowisko.Nabór uczestników na warsztaty trwa do 4 kwietnia, a zajęcia ruszają już 2 dni później. Kolejnymi wydarzeniami realizowanymi w analogicznej formie będą spektakl i film. W czerwcu rozpoczną się przygotowywania do przedstawienie teatralnego na podstawie „Dzieci z jeziora” Łukasza Orbitowskiego, którego premiera odbędzie się w lipcu. Od września ruszają przygotowania do filmu według „Zdarzenia nad strumykiem” Jakuba Żulczyka. Warto więc śledzić stronę Bunkra Sztuki.

W serii ukazały się:

„Historia Myszki Franciszki”, Magdalena Stoch, il. Marta Ruszkowska „Przygody Vendetty”, Sylwia Chutnik, il. Mikołaj Małek „Magiczny las”, Magdalena Stoch, il. Przemek Czepurko „Dziewczynka ze światła”, Małgorzata Rejmer, il. Joanna Pawlik „Kopciuszek idzie na wojnę, czyli historia kołem się toczy”, Sławomir Shuty, il. Agnieszka Piksa „Marcin i pełnia w ZOO”, Justyna Bargielska, il. Dorota Buczkowska „Dzieci z Jeziora”, Łukasz Orbitowski, il. Olafa Brzeski, „Zdarzenie nad strumykiem”, Jakub Żulczyk, il. Agata Bogacka, „Dom na polach”, Szczepan Twardoch, il. Rafała Bujnowski, „Las latających wiewiórek”, Joanna Bator i Krzysztof Łukasiewicz, il. Magdalena Starska,

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie tytuły można kupić w Księgarni Korporacji Ha!art w Bunkrze Sztuki, w i w wybranych księgarniach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze