1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Joga – metoda na stres

</a>
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Procesy biochemiczne zachodzące w mózgu w sytuacji stresowej różnią się w zależności od płci. Według naukowców kobiecy mózg jest bardziej wrażliwy na hormon stresu. Kobietom jest trudniej poradzić sobie ze stresem także z powodu wielozadaniowości, w której żyją na co dzień, oraz większej wrażliwości na zagrożenie, co tłumaczy się podświadomą chęcią bezustannej ochrony swoich najbliższych. O skutecznym sposobie przeciwdziałania konsekwencjom stresu opowiada Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi wg metody B.K.S Iyengara.

Stres zaburza pracę układu krążenia i serca. Podwyższone ciśnienie niszczy tętnice, co może prowadzić do zamknięcia ich światła i w konsekwencji do zawału serca lub udaru mózgu. Stres wpływa również na nasze mięśnie – kortyzol (zwany hormonem stresowym) zużywa białko mięśniowe,  co wywołuje napięcia mięśni. Osłabieniu ulega również system limfatyczny, ponieważ wzmożona produkcja kortyzolu we krwi powoduje ograniczenie produkcji cytokiny, co ostatecznie prowadzi do osłabienia organizmu. Innym niekorzystnym skutkiem stresu są bóle karku i pleców oraz spłycenie i przyspieszenie oddechu.  W takiej sytuacji pojawia się ryzyko niedotlenienia, zwłaszcza podczas snu. To zaś może wywołać zmęczenie, rozdrażnienie i problemy z koncentracją.

Z badań naukowców z University of California wynika, że nawet krótkotrwały stres zaburza pracę mózgu, ograniczając funkcję uczenia się nowych rzeczy i zapamiętywania. Długotrwałe napięcie prowadzi do problematów z wysłowieniem, logicznym myśleniem, koncentracją i opanowaniem emocji.

Skuteczną pomoc w radzeniu sobie ze stresem daje joga, a dokładnie formuła: „ruch – oddech – relaks”.

- Po pierwsze ruch – tłumaczy Wiktor Morgulec. – Poprzez ustawianie ciała w kilku pozycjach najbardziej mobilizujących układ immunologiczny i stymulujących układ hormonalny wzmacniamy ciało i rozluźniamy napięcia. Po rozluźnieniu ciała możemy przejść do rozluźnienia oddechu. Swobodny przepływ oddechu jest kluczowym elementem w osiągnięciu pełnego relaksu. Tylko rozluźnienie ciała i udrożnienie swobodnego przepływu oddechu daje możliwość wejście w stan głębokiego relaksu. Ciało i umysł są ściśle powiązane. Odpowiednie wykonywanie poszczególnych pozycji jogi, które powoduje uwolnienie napięć (a nie generowanie kolejnych), przynosi spokój. Miernikiem tego spokoju jest bardzo czuły instrument pomiarowy – nasz oddech. Jeśli pojawia się spokój w głowie – ciało zaczyna „puszczać”. Praktyka jogi w formule „ruch – oddech – relaks” wymaga bardzo dobrej znajomości pozycji, precyzji i doświadczenia. Pamiętajmy, że każdy z tych elementów jest ze sobą powiązany, a tego typu  ćwiczenia zawsze powinno się wykonywać po konsultacji z dyplomowanym nauczycielem jogi. Bardzo ważny jest element relaksu. Relaks nie tylko pobudza pokłady kreatywności, ale również przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, spowolnienia oddechu, spadku poziomu hormonów stresu, rozluźnienia mięśni czy regeneracji układu nerwowego.

Ćwiczenie relaksacyjne

</a>

Halasana, zwana pozycją pługa, to jedna z najbardziej rozluźniających pozycji grawitacyjnych. Sztuką jest odpowiednie ułożenia ciała, tak żeby jego ciężar spoczywał na barkach, a nie na szyi czy głowie. Przy prawidłowo wykonanej pozycji ciało jest kompletnie pasywne .

Ważne jest odpowiednio wysokie podparcie pod barki, tak żeby uszanować anatomiczny zakres wygięcia szyi. Pozycja dedykowana jest szczególnie osobom przepracowanym i zmęczonym. Idealnie rozluźnia dół pleców, regeneruje narządy wewnętrzne jamy brzusznej, przynosi wyciszenie i uspokojenie. Czas trwania ćwiczenia powinien oscylować w przedziale 5-20 minut .

Ćwiczenie na ból głowy

</a>

Podstawowe wskazówki podczas wykonywania tej pozycji to: siedzenie na odpowiedniej wysokości podparciu, wyprostowanie kręgosłupa i rozluźnienie szyi, barków, ramion i brzucha. Ważne, żeby czoło i punkt pomiędzy oczami były podparte.

Prawidłowo ustawiona pozycja uwalnia napięcia z barków szyi, rozluźnia brzuch i dół pleców oraz uspokaja i wycisza.

Można w niej siedzieć bardzo długo, zmieniając skrzyżowanie nóg. Przystępując do praktyki, pamiętajmy jednak, że element korekty jest niezbędny i nawet najlepsze multimedialne instrukcje nie zastąpią bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Ćwiczenia według Wiktora Morgulca,

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze