1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Łysienie u kobiet: co może stanowić jego podłoże i jak sobie z nim radzić?

Łysienie u kobiet: co może stanowić jego podłoże i jak sobie z nim radzić?

shutterstock
shutterstock
Istnieje co najmniej kilka przyczyn nadmiernego wypadania włosów u kobiet. W większości przypadków ma ono podłoże genetyczne lub jest spowodowane dużym stresem. Jak sobie z tym radzić?

Kobiety, podobnie jak mężczyźni, mogą cierpieć na . Objawia się ono wypadaniem i przerzedzeniem włosów, a jego pierwsza oznaka to poszerzający się przedziałek. Jego powodem jest uwarunkowana genetycznie nadwrażliwość na występującą w organizmie pochodną testosteronu DHT. Często jest też objawem zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza gdy zaburzenie idzie w parze z nadmiernym owłosieniem na twarzy, klatce piersiowej i brzuchu. Ten typ łysienia najlepiej poddaje się kuracjom, w których wykorzystuje się:

  • minoksydyl i jego skuteczniejszą i trwalszą postać o nazwie nanoxidil. Substancje te mają za zadanie stymulować mieszki włosowe, odwracać proces ich miniaturyzacji i blokować wydzielanie DHT;
  • aminexil wprowadza włosy w fazę aktywnego wzrostu i hamuje włóknienie okołomieszkowe, dzięki czemu mieszki włosowe mogą dłużej pozostać na swoim miejscu;
  • 1-metylonikotynamid poprawia mikrokrążenie skóry głowy, co wpływa na odżywienie i wzmocnienie mieszków włosowych oraz wydłuża cykl życia włosa w fazie intensywnego wzrostu. Reguluje też pracę gruczołów łojowych. Obecny w Polsce od niedawna pod nazwą 1-MNA, występuje wyłącznie w produktach marki
Pole magnetyczne. Kurację łysienia androgenowego można też wspomóc terapią polem magnetycznym o niskiej indukcji. Polega ona na stymulacji komórek, która przyspiesza metabolizm i przepływ krwi, dzięki czemu następuje szybszy transport składników odżywczych do cebulek włosa. Wzmacnia też układ immunologiczny.

Psychoterapia. Z kolei nadmierne wypadanie włosów powodowane przez stres można leczyć Jej zadaniem jest identyfikacja czynników stresogennych, fobii, lęków i niechcianych myśli oraz nauka radzenia sobie z nimi. Prowadzący terapię motywuje do określonych zachowań i umacnia nowe, prawidłowe reakcje na sytuacje powodujące zbytnie napięcie.

Laser. Większość rodzajów łysienia dobrze poddaje się też terapii światłem laserowym. Polega ona na poddaniu mieszków włosowych działaniu lasera o małej mocy. Jego wiązka, która dociera w głąb skóry, działa biostymulująco – zwiększa aktywność komórek, pobudzając w ten sposób nowe włosy do rośnięcia.

Suplementacja.We wszystkich rodzajach łysienia ważne jest zapobieganie niedoborom określonych pierwiastków w organizmie. Suplementacja polega głównie na podawaniu witamin, a dietę uzupełnia się żelazem, biotyną, cynkiem oraz proteinami.

Kosmetyki. Jako dodatek do terapii stosuje się też preparaty kosmetyczne – lotiony lub ampułki zawierające cząsteczki, których zadaniem jest wnikanie w głąb skóry i inicjowanie wzrostu włosów. Z kolei szamponów, odżywek, olejków i maseczek nie należy wcierać w skórę głowy, a jedynie wmasowywać we włosy. Ważne, by dobrać je odpowiednio do potrzeb i rodzaju włosów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze