1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Męskie archetypy: Posejdon

123rf.com
123rf.com
W każdym mężczyźnie mieszka bóg. Tak naprawdę więcej niż jeden. Chociaż zwykle jeden wysuwa się na pierwszy plan, jest najbardziej widoczny, rozpoznawalny. Chodzi o pewne wzorce psychiczne. Z niektórymi łatwiej się zidentyfikować, innych nie akceptujemy.

Zobacz Męskie archetypy: Zeus

POSEJDON. Emocje i instynkty

Tu dla odmiany rządzą żywioły – w końcu mamy do czynienia z bogiem morza. Przynosił powodzie i trzęsienia ziemi. Burze, wstrząsy, sztormy... Szalejące fale mówią o uczuciach, które mogą zalać każdego, również mężczyznę. O intensywności przeżyć. Woda symbolizuje emocje, morze nieświadomość. Mężczyzna, u którego dominuje archetyp Posejdona, potrafi zejść bardzo głęboko, w mroczne odmęty swojego wewnętrznego świata. Nie boi się silnych emocji, chociaż czasem biorą go w posiadanie. Wygląda to tak, jakby walczył sam ze sobą. Z mrokiem, jaki nosi w sobie. Odstaje od reszty, może być samotnikiem. Źle czuje się w świecie, w którym sukces mierzony jest liczbą cyfr na koncie. Nie zależy mu na stanowiskach. Jego atrybuty to byk i ogier – dwa zwierzęta niemożliwe do okiełznania. Oznacza to też, że ma gorący temperament, jest zmysłowym kochankiem. Ponieważ jednak tzw. cywilizowane kultury raczej nie pozwalają mężczyznom na wyrażanie emocji, na bycie irracjonalnymi, może próbować tłumić swoją energię. Zagubić się, popaść we frustrację, w uzależnienie. Jak pisze Jean Shinoda Bolen w książce „Bogowie w każdym mężczyźnie”, sięganie po alkohol bywa próbą skontaktowania się z archetypem Posejdona – silna emocjonalność staje się wtedy niejako usankcjonowana.

Wobec kobiet mężczyzna Posejdon jest zaborczy, żywiołowy. Nie znosi odmowy, czasem (zwłaszcza pod wpływem używek) stosuje rozwiązania siłowe. Wobec dzieci ekspresyjny: śmieje się, płacze. No i złości... Nie znosi niepowodzeń. Kłótliwy, mściwy. Kiedy coś idzie nie po jego myśli, obraża się, unosi gniewem. Jego poczucie sprawiedliwości to „oko za oko”.

Posejdon związany jest z archetypem dzikiego mężczyzny, o którym pisał w „Żelaznym Janie” Robert Bly – z tajemniczą mocą, do której warto się odwołać w chwilach próby. Musi jednak wiedzieć, jak poskromić swoją gwałtowną naturę.

WSKAZÓWKA: Od Apollina może się nauczyć racjonalnego myślenia, od Hermesa – umiejętności wyrażania uczuć (werbalnie lub za pomocą sztuki). Kiedy zajmie się twórczością (choćby, jak Hefajstos, sztuką użytkową) jego chaotyczny wewnętrzny świat przyjmie bardziej uporządkowaną, zewnętrzną formę. Złość przestanie być siłą niszczącą. Zeus pomoże mu zachować dystans i obiektywizm, rozwinąć umiejętność obserwacji i refleksji. I jeszcze aktywność fizyczna, zwłaszcza sporty wodne. Kontakt z wodą pozwoli wyciszyć emocje, zyskać jasność myśli.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze