1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Seriale telewizyjne. Na serio, kultowe! – odcinek 2

Te zagraniczne seriale były dla nas namiastką Zachodu. Zachwycały nas suknie, garnitury, biżuteria, wystroje wnętrz, a nawet zabawki! Polscy widzowie na kilkadziesiąt minut zapominali o siermiężnych realiach wyobrażając sobie, że oto znajdują się w słonecznej Kalifornii, Australii, czy kolonialnej Brazylii. Płakali, śmiali się i żyli przez chwilę życiem swoich idoli.

Dynastia (1981-1989 r.)

To była pierwsza soap opera w polskiej telewizji. Zaczynały się nowe czasy, czyli lata 90. Odcinaliśmy się od komuny i dlatego tak bardzo pociągały nas losy bardzo bogatej rodziny Carringtonów. Pater Familias, czyli Blake Carrington (John Forsythe) poznaje sympatyczną Krystle (Linda Evans). Oboje zakochują się w sobie i biorą ślub. Ich miłość stara się popsuć demoniczna Alexis. Jest tu wszystko, co potrzeba bogactwo, życie, intrygi i seks.

 

Niewolnica Isaura (Brazylia 1976 r.)

W Polsce emitowana była we wtorki w 1984 roku. Wtedy życie na ulicach zamierało, bo to pierwsza telenowela, którą śledziliśmy z zapartym tchem. Kobiety lały łzy nad losem biednej niewolnicy i okrutnego właściciela ziemskiego Leoncia.  Po wizycie w Polsce głównych aktorów: Lucélii Santos i Rubensa de Falco kobiety zaczęły nosić fryzury „na Isaurę”, czyli włosy do ramion z przedziałkiem pośrodku, a panowie strzygli wąsiki a la Leoncio.

Ptaki ciernistych krzewów (1983 r.)

Zakochany ksiądz, zakazana miłość? Dziś z badań społecznych wynika, że na polskiej prowincji wielu księży ma swoje kobiety i nikogo to nie dziwi. Ale w serialu jest tak, jak być powinno, czyli dramatycznie. To amerykańska historia przyjaźni dwojga ludzi, która z czasem przeradza się w głębsze uczucie. Księdza gra Richard Chamberlain, a młodą dziewczyną Meggie-Rachel Ward.

 

Powrót do Edenu (1983, 1986 r.)

Moda na australijskie seriale w latach 80. była nieprzemijająca. Żyliśmy bajką i płakali nad losem biednej Stephanie Harper (Rebecca Gilling). Bohaterka bowiem miała wszystko o czym można tylko marzyć: młodość, bogactwo i kochanego męża. Jednak, gdy on zakochał się w innej i postanowił wrzucić żonę do bagna z krokodylami rzecz stała się jeszcze bardziej fascynująca. Stephanie uratowana i z nową twarzą (triumf chirurgii plastycznej) pod przybranym nazwiskiem wraca by zemścić się na swoim mężu i odebrać wszystko, co do niej należy.

Santa Barbara (1984-1993 r.)

Producenci tej kolejnej amerykańskiej opery mydlanej mimo niezbyt dużego budżetu wyszli poza konwencję zwykłych amerykańskich seriali. Duża w tym zasługa wykreowanych postaci, takich jak na przykład: Mason Capwell, Gina Demot, czy Keith Timmons. Santa Barbara zasłynęła z błyskotliwych dialogów i drugoplanowych postaci.

Ciąg dalszy nastąpi...tutaj

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze