1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Książkę „NieObcy” przekazuje Janina Ochojska

Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Na aukcję przekazuję książkę „NieObcy” – zbiór 23 opowiadań 21 polskich pisarzy.

Nie jest tak, że nasz lęk to coś nowego, coś, co zaistniało wraz z pojawieniem się w Polsce tematu uchodźców. Nie, my, Polacy, przez wiele lat odizolowani od Europy i świata, bardzo jednolici kulturowo, baliśmy się tego obcego od dawna. I jeszcze coś ważnego – to nic dziwnego, że się boimy, ponieważ lęk jest emocją przypisaną każdemu z nas i zupełnie naturalną.

Mam swoje nawyki czytelnicze. Wolę klasyczną książkę, papierową i dobrze wydaną, czyli taką, która po otwarciu natychmiast się nie rozkleja. Tych mam najwięcej, bo tylko takie są w stanie przetrwać próbę czasu. Gdy wchodzi się do mojego domu, już w progu czuć zapach książek. Cztery tysiące? Może więcej – cały jeden pokój jest wypełniony, więc chyba śmiało można powiedzieć, że mam domową bibliotekę. Od zawsze dużo czytałam. Z wczesnego dzieciństwa pamiętam na przykład „Szopa, który miał na imię Daniel” Ericksona Phoebego, z czarno-białymi ilustracjami, „Małą księżniczkę” i przygody Tomka Wilmowskiego – Alfreda Szklarskiego. Bardzo szybko przeszłam na czytanie książek historycznych i klasyki, a od czasu, kiedy zainteresowałam się astronomią, czytałam mnóstwo z tego zakresu, co w końcu zaprowadziło mnie na wydział astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jednak najważniejszą chyba dla mnie pozycją, do której od czasów liceum co jakiś czas sięgam, jest „Czarodziejska Góra” Tomasza Manna. Mniej więcej co dwa lata czuję ogromną potrzebę, a wręcz muszę ją przeczytać i za każdym razem znajduję w niej coś nowego na temat tego, kim jest i kim może być człowiek, a kim raczej może nie powinien być? Także zbiór „NieObcy”, który przekazałam na aukcję Biblioteki Dobrych Myśli, opowiada o człowieku. Przekazanie tej, a nie innej pozycji było dla mnie oczywiste, ponieważ widzę, jak bardzo w Polsce brak jest znajomości i zrozumienia kogoś innego niż my. Kogoś, kto tu jako uchodźca przyjechał i chce normalnie żyć, kto reprezentuje inną kulturę czy obyczajowość, kogoś nie takiego samego jak nasz sąsiad, obok którego mieszkamy od lat. I w konsekwencji kogoś, kto budzi w nas lęk. Bardzo zależałoby mi na tym, by te opowiadania przeczytało jak najwięcej ludzi i zobaczyło, że „ten ktoś” jest przede wszystkim interesujący i wartościowy, że może do naszego życia wnieść zupełnie nową jakość i jest w stanie dać nam szansę na poszerzenie granic własnego myślenia, odczuwania i poznania. W książce są opowiadania nie tylko o uchodźcach, znajdziemy tam również refleksje nad tymi chwilami, kiedy my sami czujemy się obco. Myślę, że to jest w ogóle w życiu bardzo ważne, żebyśmy chcieli wiedzieć więcej, ponieważ właśnie w ten sposób, czyli poprzez poznawanie, oswajamy swój lęk nie tylko przed nowym, ale też przed samym sobą. Innej skutecznej rady według mnie po prostu nie ma, ponieważ tylko konfrontując się z „obcym”, możemy tak naprawdę odkryć samych siebie, czyli spotkać się z tym „obcym”, który mieszka w nas. Weźmy na przykład człowieka, który po raz pierwszy siada przed komputerem, patrzy w ekran i nie ma pojęcia, jak się zachować. Co więc w końcu robi? Oswaja się po kolei, dzień po dniu, poznaje, patrzy, słucha, aż w końcu siada przed tym samym komputerem za jakiś czas i już nie czuje strachu. Dokładnie tak samo jest z „obcym”.

Wysłuchała Hanna Halek

</a> Janina Ochojska_Fot. Krzysztof_Jarosz _FORUM Janina Ochojska_Fot. Krzysztof_Jarosz _FORUM

JANINA OCHOJSKA: z wykształcenia astronomka. Działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. Medalu św. Jerzego, Orderu Legii Honorowej, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Kryształowego Zwierciadła.

"NieObcy. 21 opowieści, żeby się nie bać. Polscy pisarze dla uchodźców"

Dwadzieścia jeden opowieści polskich pisarzy i reporterów, które powstały, żeby się nie bać. A także dlatego, byśmy zrozumieli, że pomagając innym, jeszcze bardziej pomagamy…

Na stronie tytułowej dedykacja: „Unikatowa książka! Polecam zwłaszcza opowiadania Huelle, Smoleńskiego i Szejnert. Miłego czytania.

Janina Ochojska, Kraków 16.01.2016”

Zebrane środki trafią do Oddziału Bajka – Wędrującej Szpitalnej Biblioteki. Akcja, zainicjowana przez miesięcznik Zwierciadło, wspiera Fundację „Serdecznik” w zakupie książek dla dziecięcych oddziałów. Każdy może wylicytować książkę na aukcji charytatywni.allegro.pl i wspomóc dzieci. 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze