Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

„Pięć godzin z Mariem” Miguela Delibes’a. Przekazuje Tomasz Sobierajski

Powieść uważana za mistrzowskie dzieło Miguela Delibes’a, jest długim mono- dialogiem Carmen, kobiety z miejskiej klasy średniej o bardzo wąskich światopoglądzie i mentalności.

Sobierajski_01
Carmen wygłasza go przed zwłokami męża Maria, nauczyciela liceum o poglądach lewicowych, przez które spędził pewien czas w więzieniu, za czasów frankizmu. Żona wyrzuca mu (powtarzając to mnóstwo razy), że m.in. nie kupił samochodu (podczas, gdy wszyscy sąsiedzi i znajomi kupili), nie zarabiał dużo, źle wychował dzieci (syn-demokrata) i traktował przedstawicieli niższych klas społecznych jak równych sobie. Poza zawartością egzystencjalną, powieść jest satyrą na mierność klasy średniej wystawionej na upadek gospodarczy za czasów frankizmu.

(Źródło opisu: www.lubimyczytac.pl)Sobierajski_02

Wydanie z roku 1980, widać ślady użytkowania. Na stronie tytułowej dedyckacja i własnoręczny podpis Tomasza Sobierajskiego. Dodatkowo kolorowymi zakładkami zaznaczone ciekawe i ważne strony. Tomasz Sobierajski dołączył również list do czytelnika, który wylicytuje książki zatytułowany „List do dobrego człowieka”.

Tomasz Sobierajski. Fot. Ola Dmowska

Fot. Ola Dmowska

 

 

 

 

 

Tomasz Sobierajski socjolog UW, doktor nauk humanistycznych, felietonista SENS-u, autor bloga na Zwierciadlo.pl „Socjolog w podróży”

Akcja „BIBLIOTEKA DOBRYCH MYŚLI ZWIERCIADŁA” powstała z myślą o Was – miłośnikach dobrej literatury – ale również po to, by pomagać. To wyjątkowa akcja, zainicjowana przez miesięcznik Zwierciadło, która wspiera Fundację „Serdecznik” w zakupie książek do szpitali dziecięcych. Każdy może wylicytować książkę na aukcji charytatywni.allegro.pl i wspomóc dzieci.więcej »
„Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka” jest projektem realizowanym przez Fundację Serdecznik z Poznania. W ramach projektu Fundacja buduje, wyposaża i przekazuje nieodpłatnie szpitalom w całej Polsce mobilne "wędrujące" biblioteki nazwane przez dzieci Bajkowozami. więcej
Radio RDC – audycja „Mnie się to podoba“ Wywiady z osobami, które przekazały książki do akcji Biblioteka Dobrych Myśli Zwierciadła w Radiu RDC w każdą sobotę między 15:00 a 18:00. więcej

POLECANE KSIĄŻKI