Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

„Własny pokój. Trzy Gwinee” Virginii Woolf. Wybrała Hanna Samson

Dwa eseje należące do najważniejszych pism publicystycznych Virginii Woolf.

Samson_2Własny pokój (1929) to klarowna i atrakcyjnie przedstawiona analiza historycznych, społecznych i psychologicznych uwarunkowań pisarstwa kobiet. Można go nazwać manifestem umysłowego wyzwolenia kobiet.

W Trzech gwineach (1938), których tematem jest namiętny protest przeciw wojnie, Woolf rozwija znane z Własnego pokoju wątki. Ostra, lecz nie pozbawiona polubownych akcentów krytyka męskiej mentalności zmienia się tutaj w jednoznaczne utożsamienie męskości – przynajmniej w jej ekstremalnej, zinstytucjonalizowanej postaci – z żądzą posiadania i wynikającym stąd instynktem agresji.

To feministyczna klasyka, świetnie ilustrująca ewolucję poglądów Woolf w tej dziedzinie. Znakomita literacko.

źródło opisu: www.wydawnictwo-sic.com.pl, www.lubimycztac.pl

Na książce widać ślady użytkowania, bez wyraźnych uszkodzeń. Na stronie tytułowej podpis Hanny Samson, a na poszczególnych stronach książki własnoręcznie podkreślone ciekawe i ważne fragmenty. Na marginesach osobiste notatki dotyczące książki.

Samson_1

Na stronie tytułowej podpis: „Hanna Samson”

Hanna Samson fot. Zosia Promińska

fot. Zosia Promińska

Hanna Samson pisarka, psycholożka, terapeutka i trenerka. Autorka powieści, m.in. „Zimno mi, mamo”, „Pułapka na motyla”, „Miłość. Reaktywacja”, „Wojna żeńsko-męska i przeciwko światu”, „Życie po mężczyźnie”, „Dom wzajemnych rozkoszy”. W Fundacjach Feminoteka i CEL pracuje z kobietami doświadczającymi przemocy, prowadzi warsztaty, terapię indywidualną i grupową. Od początku związana z magazynem „SENS”, 23 marca ukaże się zbiór jej felietonów zatytułowany „Sensownik” (Wydawnictwo Zwierciadło). Ambasadorka akcji „Solidarność Kobiet ma Sens”. Matka dorosłej córki. Mieszka w Warszawie

ZAPRASZAMY DO LICYTACJI

Zebrane środki trafią do Oddziału Bajka – Wędrującej Szpitalnej Biblioteki. Akcja, zainicjowana przez miesięcznik Zwierciadło, wspiera Fundację „Serdecznik” w zakupie książek dla dziecięcych oddziałów. Każdy może wylicytować książkę na aukcji charytatywni.allegro.pl i wspomóc dzieci.
allegro.png 

 

 

Akcja „BIBLIOTEKA DOBRYCH MYŚLI ZWIERCIADŁA” powstała z myślą o Was – miłośnikach dobrej literatury – ale również po to, by pomagać. To wyjątkowa akcja, zainicjowana przez miesięcznik Zwierciadło, która wspiera Fundację „Serdecznik” w zakupie książek do szpitali dziecięcych. Każdy może wylicytować książkę na aukcji charytatywni.allegro.pl i wspomóc dzieci.więcej »
„Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka” jest projektem realizowanym przez Fundację Serdecznik z Poznania. W ramach projektu Fundacja buduje, wyposaża i przekazuje nieodpłatnie szpitalom w całej Polsce mobilne "wędrujące" biblioteki nazwane przez dzieci Bajkowozami. więcej
Radio RDC – audycja „Mnie się to podoba“ Wywiady z osobami, które przekazały książki do akcji Biblioteka Dobrych Myśli Zwierciadła w Radiu RDC w każdą sobotę między 15:00 a 18:00. więcej

POLECANE KSIĄŻKI