Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

2015 nominacje: Bownik

Rocznik 1977. Jeden z najbardziej intrygujących polskich artystów współczesnych. Prace nominowanego w 2014 roku do Paszportów Polityki Bownika znajdują się m.in. w kolekcji „Huis Marseille – Museum voor fotografie” w Amsterdamie, Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz zbiorach Biblioteki Narodowej.

Zajmuje się specyficzną odmianą fotografii. Jego pracownia przypomina bardziej studio filmowe albo laboratorium naukowe. Nigdy nie interesowało go odzwierciedlanie rzeczywistości. Podejmuje wiele wątków, zwykle pracuje jednocześnie nad kilkoma cyklami. W jego fotografiach można się doszukać ukrytych znaczeń, odniesień do znanych motywów z malarstwa, wątków historycznych i filozoficznych. Przy pracy nad projektem najwięcej czasu zajmuje mu sama koncepcja, a potem budowanie scenografii, ustawienie planu, światła. Posługuje się tylko aparatem wielkoformatowym (8 × 10 cala) przypominającym te sprzed stu lat, z charakterystyczną harmonijką.

Nominowany za oryginalność spojrzenia i konsekwencję w podążaniu własną artystyczną ścieżką.

Kryształki Zwierciadła

Nagroda przyznawana przez czytelników młodym, ambitnym osobom, które mają za sobą już pierwsze sukcesy i wciąż się rozwijają. To ludzie z imponującym dorobkiem, często jeszcze nieznani. Młodzi artyści, naukowcy, wolontariusze, działacze społeczni.

Historia