1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kryształowe Zwierciadła

2009: Nominowani

Aleksandra Czerniawska - malarka; Janek Mela - najmłodszy w historii i jednocześnie pierwszy niepełnosprawny zdobywca biegunów; Antoni Pawlicki - aktor; Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś - architekci; Barbara i Zuzanna Wrońskie - autorki płyty „Ballady i romanse”.

1. Aleksandra Czerniawska Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Malarstwo studiowała w pracowni Leona Tarasewicza, a rysunek u Włodzimierza Szymańskiego i Mirosława Duchowskiego (sztuka w przestrzeni publicznej). Obecnie studiuje również psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Samsung Art Master 2008 za cykl obrazów „We wsi” prezentujący dramat mieszkańców małej wsi na Podlasiu w czasie II wojny i tuż po jej zakończeniu. Artystka nawiązuje w nim do twórczości Andrzeja Wróblewskiego oraz do konwencji ikony i sztuki ludowej. Choć jest to opowieść bardzo osobista, malarka przekracza indywidualne doświadczenie jej uczestników i tworzy cykl prac uniwersalnych dotykających naszego ogólnonarodowego tabu. W 2006 roku zrealizowała projekt „Warszawa” w przestrzeni publicznej Białegostoku. Inspiruje ją regularność, bo – jak mówi
– „dostarcza wyjątkowych doznań estetycznych. Szczególnie interesujące są wzory złożone, w których reguła nie jest oczywista. Nawet jeżeli nie zdajemy sobie sprawy z jej istnienia, nasz umysł zaczyna automatyczną analizę. W ten sposób wzór absorbuje naszą uwagę”.

Nominowana za łączenie w sztuce osobistej wypowiedzi z uniwersalnym przekazem; za to, że swoją twórczością dowodzi, że malarstwo jako medium wciąż potrafi przekazywać istotne treści i oddziaływać na swoich odbiorców.

2. Janek Mela

Najmłodszy w historii i jednocześnie pierwszy niepełnosprawny zdobywca bieguna północnego i południowego (dokonał tego w 2004 r. w wieku 16 lat). W grudniu 2008 r., w przeddzień swoich 20. urodzin, założył fundację Poza Horyzonty, której celem jest integrowanie osób niepełnosprawnych i zdrowych. Fundacja ma za zadanie tworzyć projekty sportowe i artystyczne skierowane do osób niepełnosprawnych, ale wykorzystujące aktywność, pasje i zaangażowanie ludzi zdrowych. Dzięki fundacji pierwsi mogą spełniać swoje marzenia, drudzy – robić coś pożytecznego dla potrzebujących i wykluczonych. Naczelną zasadą działania fundacji jest stwarzanie szansy. Zarówno ludziom zdrowym, którzy mogą zaoferować swoje umiejętności, możliwości, kontakty i wsparcie słabszym przyjaciołom, jak i niepełnosprawnym, dla których aktywność życiowa, sportowa i artystyczna może być wybawieniem przed depresją spowodowaną kalectwem.

Nominowany za witalność, niepoddawanie się słabościom i ograniczeniom, a także za działania na rzecz innych niepełnosprawnych w fundacji Poza Horyzonty.

3. Antoni Pawlicki

Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, absolwent Szkoły Teatralnej w Warszawie. Już na trzecim roku studiów zagrał główną rolę w głośnym filmie „Z odzysku” Sławomira Fabickiego, za którą został nagrodzony na wielu europejskich festiwalach filmowych, m.in. w Salonikach i Bratysławie. Niezapomniany Piotr Dołowy w „Jutro idziemy do kina” Michała Kwiecińskiego i Tadeusz w „Katyniu” Andrzeja Wajdy.

Nominowany za aktorstwo pełne pasji i charakteru, za talent nierozmieniany na drobne.

4. Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś

Architekci, zdobywcy Złotego Lwa na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji za Polski Pawilon wystawowy z ekspozycją zatytułowaną „Hotel Polonia. Budynków życie po życiu”. Wystawa ta – jak napisano w uzasadnieniu nagrody – w doskonały sposób połączyła błyskotliwość i technologię. Składają się na nią fotografie i fotomontaże sześciu obiektów zrealizowanych w Polsce w ostatnich latach: Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, budynku Metropolitan na placu Piłsudskiego, wieżowca Rondo 1 na rondzie ONZ, osiedla Marina Mokotów, Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu oraz terminalu 2 na warszawskim Okęciu. Architekci za pomocą technik fotomontażu pokazali ich inne przeznaczenie. I tak warszawski Metropolitan został przedstawiony jako funkcjonalne więzienie, Biblioteka UW jako dom handlowy. Innym pomysłem architektów było uczynienie z części Polskiego Pawilonu hotelu Polonia, gdzie można było przenocować na wstawionych łóżkach. W ten sposób Piątek i Trybuś pokazali, że wystawowe pawilony nie muszą stać bezużyteczne przez większą część roku.

Nominowani za fantazję, kreatywność i oryginalność w potraktowaniu miejskich budynków.

5. Barbara i Zuzanna Wrońskie

Barbara jest wokalistką i kompozytorką zespołu Pustki, Zuzanna – autorką tekstów piosenek, a na co dzień copy-writerką w agencji reklamowej. Ich pierwsza płyta, „Ballady i romanse” to jednocześnie nazwa siostrzanego zespołu. Ten album, pełen zamierzonych naiwności i absurdalnego humoru, powstał późnym latem 2008 roku w zamienionej na studio nagraniowe kuchni w mieszkaniu Zuzy przy ulicy Polnej w Warszawie, gdzie domowe sprzęty robiły za perkusję. Bezpretensjonalne piosenki opowiadają o różnych sposobach spędzania czasu i napięciach, jakie rodzą się między ludźmi we współczesnej Warszawie. Płyta na wskroś autorska i osobista.

Nominowane za oryginalny, siostrzany twórczy duet przekraczający artystyczne konwencje. Za zuchwałość stylistyczną pierwszej wspólnej płyty „Ballady
i romanse”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze