Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

2014: Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze

3 marca 2016 Laureaci redakcja
Małżeński duet reżyserów i scenarzystów filmowych. Laureaci Kryształowych Zwierciadeł 2014.

Krysztalowe Zwierciadla_2014Laureaci wielu nagród filmowych. Dwukrotnie otrzymali Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za obrazy „Dług” i „Plac Zbawiciela”. Dzięki nim czterokrotnie zdobyli Orły, dwa razy za najlepszy film i dwa razy za reżyserię. Innymi wielokrotnie nagradzanymi filmami w ich dorobku są „Mój Nikifor” i „Papusza”.

Krzysztof Krauze zmarł 24 grudnia 2014 roku, został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim w Kazimierzu Dolnym.

Nagrodę otrzymali za filmy, których nie da się zapomnieć, bo poruszają ważne treści w pięknej formie. Za pochylanie się z czułością nad ludźmi, o których zapomniał świat – wykluczonymi, nieprzystosowanymi – i za dopuszczanie ich do głosu. Za dawanie przykładu, jak wspólnie pracować od pomysłu do realizacji, jak się nawzajem wspierać, zwłaszcza w trudnych chwilach. Za bycie razem i sobą jednocześnie, czyli za stworzenie niezwykłego twórczego tandemu, pokazującego, że w jedności siła.

Laureaci Kryształowych Zwierciadeł

Wybitne osobowości ze świata kultury, sztuki, nauki, a także uznani działacze społeczni. To ludzie z imponującym dorobkiem, szanowani, uchodzący za autorytety w swoich dziedzinach. Nagradzani za dokonania, postawy i cechy charakteru.

Historia