Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

2011 Nagroda specjalna: Andrzej Wajda

29 lutego 2016 Laureaci redakcja
Jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów oraz współtwórca polskiej szkoły filmowej. Otrzymał nagrodę specjalną Kryształowych Zwierciadeł w 2011 roku.
Archiwum Zwierciadło / Andrzej Wajda

Archiwum Zwierciadło / Andrzej Wajda

Ma na swoim koncie filmy psychologiczne, historyczne, polityczne i adaptacje dzieł literatury pięknej. W każdym z tych gatunków artysta stworzył obrazy, które na stałe weszły do historii polskiego kina. Andrzej Wajda był wielokrotnie nagradzany za zasługi dla rozwoju kinematografii, jest m.in. doktorem honoris causa kilku uniwersytetów i kawalerem orderu Legii Honorowej. W 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej – Oscara – za całokształt twórczości.

Nagrodę otrzymał za ważne filmy, które towarzyszą Polakom od lat, za odwagę podejmowania trudnych i bolesnych tematów, za prowokowanie ogólnonarodowych dyskusji, za mistrzostwo artystyczne, za dzielenie się z młodymi twórcami swoim doświadczeniem, za pasję życia.

 

Laureaci Kryształowych Zwierciadeł

Wybitne osobowości ze świata kultury, sztuki, nauki, a także uznani działacze społeczni. To ludzie z imponującym dorobkiem, szanowani, uchodzący za autorytety w swoich dziedzinach. Nagradzani za dokonania, postawy i cechy charakteru.

Historia