12. Festiwal Skrzyżowanie Kultur / Głosy 24.09 – 01.10.2016

W sobotę, 24 września rozpoczyna się 12. edycja festiwalu Skrzyżowanie Kultur, którego tematem przewodnim są GŁOSY. Na scenie wystąpią znakomici muzycy i artyści z dziewięciu krajów, z trzech kontynentów. Usłyszymy peruwiański śpiew, izraelski soul, ludową muzykę Brazylii, haitańskie pieśni voodoo i amerykańskie hymny polifoniczne w unikatowym połączeniu z afro-kubańskimi rytmami. Nie zabraknie polskiej muzyki folkowej, której reprezentanci wystąpią podczas dnia Sounds Like Poland. Na mapie festiwalu pojawił się również zapoczątkowany w zeszłym roku cykl koncertów.


Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r. Łącznie wystąpiło na nim 215 artystów z 61 krajów i 6 kontynentów. Jest największą w Polsce prezentacją muzyki świata i wielokulturowości. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz oraz Anna Szewczuk-Czech. Organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.

Gwiazdorski skład z trzech kontynentów

Tegoroczne sławy festiwalu to wielkie muzyczne głosy i rzecznicy dawnych kultur. Zaśpiewa Susana Baca, legendarna pieśniarka Peru, była minister kultury. Pianista Omar Sosa połączy afrykańskie i kubańskie rytmy w duecie z Timem Eriksenem śpiewającym stare amerykańskie pieśni. Usłyszymy też Ester Radę, wschodzącą gwiazdę izraelskiego soulu, którą zachwyciła się Alicia Keys.

– Od głosu wszystko się zaczyna. I muzyka. I świat. Na początku przecież było słowo. Jego nieskończonym technikom i stylom poświęcamy tegoroczną edycję Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Te głosy trzeba usłyszeć – zaprasza Maciej Szajkowski, członek rady programowej.

24 września festiwal otworzy Susana Baca, laureatka dwóch latynoskich nagród Grammy, ambasadorka odrodzenia rytmów afrykańskich w muzyce peruwiańskiej. To dzięki niej ta muzyka stała się ważną częścią kultury kraju, czym zjednała sobie przychylność prezydenta Ollanta Humala i w 2011 roku objęła stanowisko ministra kultury.

W niedzielę, 25 września, festiwal zaprasza na niezwykły koncert Omara Sosy i Tima Eriksena.
Ich współpraca to synteza pozornie niepasujących do siebie elementów – afrykańskiej korzennej muzyki kubańskiej i tradycyjnych pieśni z czasów założycielskich Stanów Zjednoczonych. Sosa łączy swobodnie jazz z elementami world music. Eriksen jest badaczem i śpiewakiem polifonicznych hymnów protestanckich – Posiada mocny i szczery głos, który jak żaden inny instrument przekonuje słuchaczy do przekazywanych przez artystę emocji – mówi o nim Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu. Ich wspólna płyta Across the Divide to muzyczna historia Afroamerykanów od czasów niewolnictwa do wybrania Baracka Obamy na prezydenta. Muzycy po raz pierwszy zagrają ten unikalny materiał w Polsce.

Koncertem finałowym, 1 października, będzie występ wschodzącej gwiazdy muzyki izraelskiej.
Ester Rada krzyżuje muzyczne inspiracje, swobodnie porusza się pomiędzy stylami śpiewu od soulu po hip-hop. Po wydaniu debiutanckiego mini albumu Life Happens krytycy porównali ją do Niny Simone i Lauryn Hill. W 2014 roku nagrała debiutancki album – Ester Rada. Od tego czasu jej popularność rośnie – odbyła długą trasę koncertową po USA, Kanadzie i Europie, była też gościem festiwalu Glastonbury. Rozgrzewała publiczność przed koncertem Alicii Keys. Amerykanka była pod wrażeniem: – Zgłębiła stary amerykański soul, funk i jazz tak dokładnie, że może uchodzić za gwiazdę w każdym z tych gatunków.

29 września, w trakcie 12. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, już po raz czwarty odbędzie się Sounds Like Poland. Projekt realizowany przez Stołeczną Estradę poświęcony jest promocji polskich artystów poruszających się w obrębie muzyki folk i etno. Na festiwalowej scenie przed Pałacem Kultury i Nauki wystąpią polscy reprezentanci nurtu world music – wschodzące gwiazdy : Čači Vorba i Tęgie Chłopy oraz jeden z najbardziej docenianych za granicą polskich zespołów – Motion Trio.

Festiwal zaprasza na drugą odsłonę Kolektywu Europa. Polska Grupa Trebunie-Tutki oraz gruzińscy górale, Urmuli Quinet, oddadzą pokłon skalistej naturze i duchom przodków. Niezwykłe trio Kalakan zaprezentuje tradycyjne rytmy muzyki baskijskiej.

Kolektyw Europa to cykliczny element Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Powstał z potrzeby stworzenia miejsca do spotkań artystów z regionu oraz przestrzeni do prezentacji ekscytujących, międzykulturowej współpracy artystów. To drugi, obok Sounds Like Poland, z kuratorskich dni festiwalu mających na celu pokazanie bogactwa muzyki tradycyjnej Europy.

Dodatkowe atrakcje

Warsztaty z Timem Eriksenem, 26 września, godz: 19:00, wstęp wolny
Warszataty śpiewu Sacred Harp z Timem Eriksenem, znawcą archaicznych technik zdobienia głosu oraz doktorem etnomuzykologii. Sacred Harp to tradycja wokalna, wywodząca się z grup protestanckich w Stanach Zjednoczonych, gdzie uformowała się w XVIII i XIX wieku. Pieśni wykonywane są bez użycia instrumentów (a capella), a w śpiewach uczestniczą wszyscy obecni (nie ma typowych występów, w których uczestnicy dzielą się na śpiewaków i słuchaczy). Utwory najczęściej śpiewane są w czterech głosach (sopran, alt, tenor i bas), a śpiewacy używają uproszczonego zapisu nutowego (określanego jako shape notes).

Wykład Haitańskie vodou bez tajemnic, 27 września, godz: 19:00, wstęp wolny
Towarzyszące występowi haitanskiej grupy Chouk Bwa Libète (Korzenie drzewa wolności) spotkanie pt. Haitańskie vodou bez tajemnic ma na celu przybliżenie tej afrochrześcijańskiej religii na Karaibach. Profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego antropolog Leszek Kolankiewicz i romanista Józef Kwaterko opowiedzą o źródłach vodou obecnych od czasów niewolnictwa w pamięci o Afryce, matce przodków Haitańczyków. Profesorowie przybliżą również zagadnienie obrzędów (tańca, śpiewu, rytuałów) oraz malarstwa vodouistycznego. Wszystkie te aspekty życia są naznaczone mistyką i cudownością, które głęboko przenikają duchowość i świat wyobraźni ludzi na Haiti.

Projekcja Filmu Sonita ( 2015), 28 września, godz. 19:00, wstęp wolny
Sonita to młoda utalentowana raperka, której ojcem z powodzeniem mógłby być Michael Jackson, a matką Rihanna. I choć dziś jest znana na całym świecie, jej rodzina zaplanowała dla niej zupełnie inną przyszłość. Sonita z pochodzenia jest Afganką. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Do małżeństwa co prawda nie doszło, a ona sama nie wiedziała, co tak naprawdę miało się wydarzyć, ale już wówczas nabrała lęku przed ślubem. Film produkcji Iran, Niemcy, Szwajcaria, 2015.

PROGRAM FESTIWALU ORAZ DODATKOWE INFORMACJE