Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

materiały prasowe Centrum Nauki Kopernik
materiały prasowe Centrum Nauki Kopernik
4 maja 2015 in Aktualności, Kultura by redakcja

19 Piknik Naukowy już 9 maja w Warszawie

Lasery, fotokomórki i światłowody. Zagadka koloru i energii słonecznej. Tematem przewodnim 19. Pikniku Naukowego będzie ŚWIATŁO. Światło na poważnie i światło na wesoło.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Feeria barw, świateł i… ciemności. W specjalnie przygotowanej galerii ”Światłoprzestrzeń” będzie można odkryć tajemnice światła: zobaczyć świecące glony, spojrzeć na świat oczami pszczół, zabawić się w szpiega używającego do podsłuchu promieni lasera, zrobić fotografię na zwykłym liściu.

Przede wszystkim zobaczymy tutaj wystawę dokumentów, związanych z  Albertem Einsteinem. Cuda w fizyce zdarzają się wyjątkowo rzadko. Jednym z takich cudów był rok 1905, kiedy Einstein położył fundamenty pod teorię względności. Okazało się, że upływ czasu w fizyce też może być względny. W tym samym roku Albert Einstein wyjaśnił zjawisko fotoelektryczne, dzięki któremu mamy kserografy i elektronikę, za co otrzymał Nagrodę Nobla. .

Kiedy Einstein upewnił się o istnieniu kwantów światła (fotonów)? Jakie relacje łączyły go z Marią Curie-Skłodowską? Jak dwa wybitne umysły inspirowały się wzajemnie i jak patrzyły na zmiany w swoich społeczeństwach? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w samym sercu Światłoprzestrzeni. Zobaczymy, jak wygląda Nagroda Nobla z Fizyki i odkryjemy w jakich okolicznościach Einstein dowiedział się o wyróżnieniu.
W Galerii znajdzie się także wystawa zbiorów z Muzeum Neonów. Poznamy tu nie tylko historię słynnych warszawskich neonów, ale także dowiemy się, dlaczego świecą. Zobaczymy zwierciadło Archimedesa i sprawdzimy, czy rzeczywiście za jego pomocą można było zamienić w popiół całą rzymską flotę.Obok zobaczymy jak wygląda cyfrowa rekonstrukcja filmów, poznamy zasady transplantacji narządów, skosztujemy kolorowych i świecących dań kuchni molekularnej i zajrzymy do wnętrza skrzypiec.Malowanie obrazu światłem
Podczas Pikniku prześledzimy historię źródeł światła, od ręcznie krzesanego ognia po najnowocześniejsze świetlówki i diody LED. W widowiskowy sposób wytłumaczymy fizyczne podstawy zjawisk optycznych, zagłębimy się w świat niewidoczny gołym okiem za pomocą własnoręcznie skonstruowanych mikroskopów. Namalujemy obrazy światłem, które później będziemy mogli zabrać ze sobą. Na koniec dowiemy się, czy rzeczywistość kończy się tam, gdzie nasz wzrok, czy może istnieje coś więcej.

materiały prasowe :Centrum Nauki Kopernik

Piknik Naukowy, to również  liczne warsztaty, konkursy i minizawody zręcznościowe, także z udziałem najprawdziwszych dronów – bezzałogowych statków latających.
Zapraszamy na Stadion Narodowy w sobotę 9 maja, od 11.00 do 20.00.

Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI