22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia

Wielkie święto kina w Łodzi. Prawie sto filmów, goście, wydarzenia, spotkania.

Tegoroczne 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia odbędzie się w dniach 23.11 – 2.12.2017. Festiwalowe seanse i dyskusje z zaproszonymi gośćmi zaplanowane zostały w dwóch salach kina Charlie i dwóch salach kina Helios Sukcesja. Łącznie pokazanych zostanie ponad osiemdziesiąt filmów pełnometrażowych.

Zapraszamy do Łodzi do Kina Charlie i Helios Sukcesja w dniach 23.11-02.12 na pokazy filmowe, warsztaty, debaty, spotkania z twórcami. Obok polskich i europejskich debiutów zaprezentowane zostaną najnowsze filmy uznanych już twórców, a także przedpremierowe pokazy przyszłorocznych filmowych hitów. Organizatorzy zatroszczyli się o szereg wydarzeń towarzyszących, w tym niezwykły koncert poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy. Multimedialne widowisko przeniesie publiczność do najbarwniejszego okresu polskiego jazzu za sprawą fragmentów filmów archiwalnych, zdjęć i wizualizacji połączonych z muzyką na żywo. Koncert odbędzie się 24.11 w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza o g. 19:00. Wstęp bezpłatny i na zaproszenia.

Cinergia będzie kontynuować w tym roku świetną tradycję w prezentowaniu najciekawszych polskich i europejskich debiutów. I nie tylko debiutów. Pokażemy filmy, o których warto rozmawiać, które nie dzielą a łączą widzów w dyskusji, emocji, współodczuwaniu. Motywem przewodnim festiwalu jest hasło SIDE BY SIDE. Organizatorzy pragną, by więzi budowane w kinie wyrastały ponad film i były pomostem dla widzów – tak publiczności jak i twórców. Tegoroczna edycja festiwalu ma skrócić dystans między autorami a odbiorcami, festiwal miał być swoistą platformą wymiany dla każdej ze stron, skłaniać do refleksji i mądrej, otwartej dyskusji.

Postawiono na daleko idące zmiany w polskim kinie, przede wszystkim na debiutujących twórców, którzy chcą tworzyć kino dla widza spoza naszego obszaru kultury. Poszukując filmów do Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich postawiliśmy przede wszystkim na AUTORÓW, którzy swoimi filmami potwierdzali, że potrafią być szczerzy, otwarci, przystępni i odważni. Filmy w tym konkursie stanowiły reprezentację nie tylko rodzimego kina, ale śmiało mogły być oceniane i doceniane wśród najlepszych propozycji z Europy. Nowością Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich jest to, że obok fabuł prezentowane będą w tym zestawieniu również pełnometrażowe dokumenty i animacje. Filmy z tych trzech przestrzeni powalczą o festiwalowe nagrody. Po raz pierwszy w Łodzi pokazane zostaną m.in. „Atak paniki”, „Serce miłości” i niezwykły czarno-biały i niemy „TodMachine”.