Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

13 czerwca 2016 in Kultura by redakcja

25. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

W Muzeum Plakatu w Wilanowie trwa jubileuszowa, edycja Międzynarodowego Biennale Plakatu. To najbardziej prestiżowa impreza poświęcona sztuce plakatu na świecie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Poster_remediated-plakat-1Głównym punktem programu jest wystawa „Plakat – remediacje”. Nowoczesna aranżacja ekspozycji pokazuje tendencje i wpływy, którym ulega dzisiejsza sztuka plakatu. Kurator David Crowley, profesor londyńskiej Royal College of Art. łączy między innymi monumentalne rekonstrukcje dekoracji opartych na plakacie, telefoniczne aplikacje antyreklamowe wykorzystujące miejskie billboardy czy spontanicznie przygotowywane plansze i hasła, które towarzyszyły najbardziej dramatycznym wydarzeniom ostatnich lat. Zmiany, które zachodzą dzisiaj w sztuce plakatu, są pochodną procesu remediacji: przeniesienia treści na inny nośnik informacji.

Choć wystawa prezentuje raczej zjawiska artystyczne niż obiekty, znalazły się na niej prace wybitnych twórców z całego świata, takich jak: Louis Cameron (USA), Wilhelm „Wim” Crouwel (Holandia), Nicolas Damiens (Francja), Jürgen Haufe (Niemcy), Jean Jullien (Francja), Eustachy Kossakowski (Polska), Werner Kranwetvogel (Niemcy), Silvio Lorusso (Włochy), Marcin Mroszczak (Polska), Tomasz Sarnecki (Polska), Dread Scott (USA), Jordan Seiler (USA), Hito Steyerl (Niemcy/USA), Tadeusz Trepkowski (Polska), Vermibus (Niemcy), Ernest C. Withers (USA) czy grupa Brandalism, która swoją międzynarodową działalność rozpoczęła w Wielkiej Brytanii.

Na wystawie prezentowane jest także 10 prac wyłonionych w konkursie „Plakat – remediacje” (wybranych spośród blisko 400). Jego tematem były animacje klasycznych plakatów, nagradzanych w poprzednich edycjach Biennale. Nagrody główne trafiły do Mateusza Kokotowa, za animację plakatu Marion Diethelm „Tekst, litera, obraz” oraz do Tomasza Srocki, autora animacji plakatu Alaina Le Querneca „Uwaga. Na początku Hitler śmieszył”.

Wystawa główna 25. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie – „Plakat – remediacje” potrwa do 25 września 2016 roku, a przez pierwsze dwa tygodnie lipca (1-15) plakaty w ramach Biennale będzie można oglądać również w centrum Warszawy. Kuratorski wybór prac prezentowany będzie w ramach Galerii Miejskiej Warexpo: wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej oraz na ekranach wizyjnych w przejściu pomiędzy I a II linią metra. 


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI