70-lecie Mikołaja Grabowskiego w IMCE

www.teatr-imka.pl

W 2016 roku Mikołaj Grabowski będzie świętował okrągłe urodziny. Na scenie Teatru IMKA zaplanowano „Przegląd spektakli w reż. Mikołaja Grabowskiego z okazji 70. urodzin twórcy”!

reklama

Już w styczniu trzy przedstawienia: „Dzienniki”, „Kwartet” oraz „Opis obyczajów III”.
15.01 godz. 19:00 „O północy przybyłem do Widawy, czyli opis obyczajów III”,

www.teatr-imka.pl/
www.teatr-imka.pl

Wybierając się na ten spektakl warto być przygotowanym na to, że aura wybujałej sarmackiej epoki objawi się również w postaci kieliszeczka wódki. Serwują go widzom aktorzy, którzy przekraczają linię sceny i przenoszą teatralną zabawę na widownię. Jednocześnie nie jest to zabawa pusta, tylko podszyta refleksją na temat naszego narodowego charakteru i tożsamości. Odwołująca się do polskiej tradycji i obyczajów, barwnych typów i bogatego języka. Poprzez nie reżyser stawia pytania o nasze korzenie, wady, śmiesznostki, nieposkromioną fantazję i zawiedzione nadzieje, często wynikające z braku trzeźwej oceny rzeczywistości. Jednocześnie Grabowski nie potępia w czambuł, tylko stara się ocalić to, co warte ocalenia. Trzecia część słynnego cyklu „Opis obyczajów” to spektakl-założycielski, spektakl- legenda. Rozpoczął działalność Teatru IMKA i od lat nie schodzi z afisza.

16-17.01 godz. 18:00 „Dzienniki”

Kanoniczne pytania Witolda Gombrowicza – zaczepne, ironiczne, szydercze, prowokacyjne, zmuszające do refleksji – Mikołaj Grabowski stawia ustami autora „Ferdydurke” rozszczepionego na siedem scenicznych postaci, granych przez Magdalenę Cielecką, Piotra Adamczyka, Iwonę Bielską, Tomasza Karolaka, Andrzeja Konopkę, Jana Peszka i śpiewaczkę Olgę Mysłowską. To „Dzienniki”, które wyzwalają myślenie o Polsce i polskości z martyrologicznych schematów oraz stereotypów przeszłości. To pierwsze sceniczne „Dzienniki” konfrontujące się z nową Polską: ludzi młodych, nowoczesnych, ale i niepewnych swojej tożsamości. Budujących ją w konfrontacji z globalizującym się światem.

30-31.01 godz. 18:00 „Kwartet”

www.teatr-imka.pl
www.teatr-imka.pl

„Kwartet” to jedna z tych sztuk, w której świetni aktorzy próbują odpowiedzieć na pytania fundamentalne: o istotę teatru, bycia aktorem i istotę sztuki w ogóle. Ale niekoturnowo, lecz poprzez zabawę. Jest to możliwe, bo tekst i sytuacja dramatyczna to tylko partytura, którą zawsze można zagrać inaczej, błyskotliwej, zabawniej. Aktorzy zawsze zostawiają sobie duży margines wolności na improwizację. Dlatego każdego wieczoru spektakli jest inny. Aktorzy łowią sensy w grze wolnej wyobraźni. Żartują, przekomarzają się, prowokują scenicznych partnerów – zaskakując ich oraz widownię. Atutem spektaklu jest atmosfera „półprywatności”, zmienność konwencji, zaskakujące widza niespodzianki. Co wieczór gwarantują inne widowisko. Niezmiennie bawią. To wspaniały, inteligentny, dowcipny teatr, jakiego wciąż nam mało.

Jak-brat-z-bratem_Mikolaj-Grabowski-Andrzej-Grabowski„Jak brat z bratem”– Mikołaj i Andrzej Grabowscy opowiadają o sobie. Książka jest zapisem rozmowy dwóch znakomitych artystów, Mikołaja i Andrzeja Grabowskich z dziennikarką, Hanną Halek. Jedno pokolenie. Dwóch braci. Jeden czy dwa punkty widzenia? Jaki wpływ na życie Andrzeja i Mikołaja Grabowskich i ich postrzeganie świata miało miejsce, w którym dorastali? Rodzinne miasto Alwernia ciągle powraca w rozmowie braci. Przewijają się w niej ludzie i wydarzenia, drobiazgi i rzeczy naprawdę ważne. Czasem bracia Grabowscy opowiadają o nich takimi samymi słowami, a czasem mają zupełnie inna pamięć pewnych wydarzeń. Niekiedy przypomina to zabawę: na tym samym obrazku znajdź dziesięć różnic.