Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

„Aktorzy żydowscy”. Dekonstrukcja w Teatrze Żydowskim

Teatr Żydowski, fot. Magda Hueckel
11 lutego 2016 in Kultura by Magdalena Kuydowicz
Sześciu aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie porwało się na wyczyn nie lada. Przez ponad godzinę rozmawiają o tym, jak powinien dziś wyglądać żydowski teatr.

Aktorzy grają kolejne, pozornie niepowiązane etiudy w rytm muzyki na żywo nabijanej przez perkusję. Powoli i skutecznie wciągają widza w swój świat. Padają pytania zadane wprost: Czy Tewje Mleczarz może być kobietą? Jak pokazać żydowską tradycję? Jak mówić o Szabacie? Czy i jak tańczyć i śpiewać na scenie? Bohaterowie spektaklu od lat próbują pierwszy akt „Skrzypka na dachu” i nie mogą wyjść z artystycznego impasu.

Z rozmowy o sztuce dyskusja przechodzi do kwestii tożsamości: Co to znaczy być Żydem i nie-Żydem w tym teatrze? I w ogóle? Aktorzy zwierzają się szczegółowo lub lakonicznie (rewelacyjny w swojej powściągliwości i popisie pantomimy Ryszard Kluge) ze swoich doświadczeń.  Przyznają się do swojego pochodzenia. Żydowskiego i nieżydowskiego, a to determinuje ich myślenie o swoim miejscu w społeczności teatru, która chce być jak rodzina. Kształci, uczy i wychowuje w tradycji XIX-wiecznego teatru narodowego. Pełnego kurzu, kostiumów i realistycznie odtwarzanych religijnych misteriów. Takie spektakle grane są na dużej scenie Teatru Żydowskiego do dziś i mają swoją publiczność. Ale trudno liczyć na to, że ta tradycja przetrwa wieki. Co więc zrobić? Jak dziś zachęcić ludzi do otwartości, chęci poznania drugiego człowieka żyjącego w odmiennej niż widz kulturze? To jest pytanie!

Wielki ukłon należy się dyrektor teatru, Gołdzie Tencer, która nie bała się konfrontacji i gości taki spektakl na swojej scenie na piętrze. Wracając, już w metrze spotkałam mima – Ryszarda Kluge. Zagadnięty, rozpromienił się i powiedział kilka słów o tym, co wydaje się być fundamentalną sprawą dla każdej sceny w Polsce – takie spektakle poszukujące, dekonstruujące dotychczasowe dokonania powinny być wystawiane wszędzie, z deskami Teatru Narodowego włącznie. Dlatego bardzo kibicuję małej scenie na placu Grzybowskim,  a jej artystów szanuję za odwagę i sprawność, z jaką podjęli tę ważną dyskusję.

„Aktorzy żydowscy”, reż. Anna Smolar, premiera 29.05.2015


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI