Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Kadr z filmu Obywatel Kane
25 sierpnia 2011 in Aktualności by redakcja

„Obywatel Kane” w październiku na Blu-ray!

Uznawany za najlepszy film wszech czasów „Obywatel Kane” Orsona Wellesa będzie miał swoją premierę na Blu-ray z okazji 70. rocznicy powstania obrazu.

„Obywatel Kane” to opowieść o magnacie prasowym Charlesie Foresterze Kanie (Orson Welles), który ostatnie lata swojego życia spędził samotnie w olbrzymiej posiadłości o nazwie Xanadu. Po jego śmierci – będącej międzynarodowym wydarzeniem − reporter Jerry Thompson (William Alland ) pracuje nad artykułem opowiadającym historię życia i kariery magnata. Jednak to, co najbardziej interesuje dziennikarza, to wyjaśnienie znaczenia słowa „różyczka” – ostatniego słowa wypowiedzianego przez Kane’a na łożu śmierci.

W 1941 roku „Obywatel Kane” zdobył aż 9 nominacji do Oscarów, m.in. dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię i dla najlepszego aktora. Ostatecznie film zdobył tylko jedną statuetkę – za najlepszy scenariusz.

Na potrzeby wydania Blu-ray „Obywatel Kane” został cyfrowo odnowiony oraz uzupełniony o komentarze reżysera Petera Bogdanovicha  i krytyka Rogera Eberta. Ponadto na płycie fani znajdą dokument opowiadający historię realizacji filmu i walki jego twórców z magnatem prasowym Williamem Randolphem Hearstem oraz film „RKO 281” będący fabularną opowieścią o pracy Orsona Wellesa nad swym najsłynniejszym dziełem.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI