1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

20. rocznica śmierci Tadeusza Łomnickiego

Łomnicki, uznawany za aktora o nieograniczonych możliwościach scenicznych, zmarł 22 lutego 1992. W okolicznościach prawdziwie dramatycznych – na scenie Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie pracował nad „Królem Learem”.

Szerokiej publiczności znany był przede wszystkim z ról filmowych. Zagrał w kilkudziesięciu produkcjach, m.in. u Wajdy, Kieślowskiego, Munka, Zanussiego, Hoffmana. Właśnie kreacja Michała Wołodyjowskiego w adaptacji „Pana Wołodyjowskiego” i „Potopu” najbardziej zapisała się w zbiorowej pamięci Polaków.

Tadeusz Łomnicki był jednak przede wszystkim wybitną postacią teatru: aktorem, pedagogiem, reżyserem. Warszawa zawdzięcza mu powstanie „Teatru Na Woli”.  Na początku lat 80. z powodu choroby przerwał pracę, ale powrócił na scenę po 2 latach. Przez ostatnie pięciolecie nie był związany na stałe z żadnym teatrem, ale grał gościnnie do końca. Pożegnał życie słowami szekspirowskiego bohatera "Więc jakieś życie świta przede mną. Dalej, łapmy je, pędźmy za nim, biegiem, biegiem!"

Wkrótce na froncie kamienicy przy ul.Piwnej 21/23, w której Tadeusz Łomnicki mieszkał ponad ćwierć wieku, zawiśnie tablica pamiątkowa. Inicjatywa Fundacji "Między Słowami" została objęta patronatem małżonki Prezydenta RP, pani Anna Komorowskiej.

Iluzjon-Filmoteka Narodowa przygotował  cykl „TADEUSZ ŁOMNICKI W 85. ROCZNICĘ URODZIN I 20. ROCZNICĘ ŚMIERCI”. Daty i godziny projekcji

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze