Andriej Konczałowski gościem festiwalu „Sputnik nad Polską”

W trakcie trwania 5. edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z twórczością wybitnego reżysera Andrieja Konczałowskiego.
Andriej Konczałowski jest synem poety, autora słów zarówno do hymnu radzieckiego jak i rosyjskiego, Siergieja Michałkowa, oraz starszym bratem równie znanego reżysera Nikity Michałkowa. Przyjęty przez niego pseudonim Konczałowski jest panieńskim nazwiskiem jego matki, córki Piotra Konczałowskiego, znanego malarza.

reklama

Podczas festiwalu zaprezentowany zostanie m.in.: debiut reżysera p.t. „Pierwszy nauczyciel”, nakręcony w 1965 roku. Będzie można obejrzeć także wyróżniony nagrodą FIPRESCI Międzynarodowego Festiwalu w Berlinie film „Historia Asi Klaczinej, która kochała, lecz za mąż nie wyszła” (1988). Widzowie będą też mogli zobaczyć „Dziadka do orzechów”spektakularna wizualnie megaprodukcja w 3D z 2010 opartą na motywach słynnego baletu Piotra Czajkowskiego z młodziutką Elle Fanning i Johnem Turturro. Film powstał z wykorzystaniem najnowszych technologii komputerowych i efektów specjalnych.

Podczas retrospektywy publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć również: „Dom wariatów”, „Szlacheckie gniazdo“, „Kurka Riaba”, „Wujaszek Wania“ (Srebrna Muszla na MFF w San Sebastian), „Bliski krąg“ . Nie zabraknie „Syberiady“ (Nagroda Główna Jury na MFF w Cannes, 1979) z muzyką Eduarda Artiemiewa.

Podczas festiwalu odbędzie się również otwarte dla publiczności spotkanie z samym twórcą.

5. edycja Festiwalu „Sputnik nad Polską” odbędzie się w okresie 17-27 listopada.

Więcej informacji na stronie festiwalu: http://www.sputnikfestiwal.pl/