1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej

Jaka jest dzisiejsza krytyka filmowa? Kim jest współczesny krytyk? Czy ma wpływ na środowisko filmowe i widzów? Czy krytyk filmowy jest jeszcze autorytetem? Na te pytania będziemy odpowiadać podczas 3. edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w Łodzi w dniach 22-25 marca.

Festiwal KAMERA AKCJA to miejsce wymiany poglądów o sztuce filmowej i stanie współczesnej krytyki filmowej. To cztery dni dyskusji pomiędzy widzami, twórcami i środowiskiem krytycznym. Trzy ciekawe tematycznie panele dyskusyjne stworzą przestrzeń do wyrażania opinii.

Podczas Festiwalu dyskutować będą między innymi wielokrotni laureaci prestiżowego Konkursu im. Krzysztofa Mętraka tacy jak: Bartosz Żurawiecki, którego recenzje ukazują się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Filmie ” czy „Przekroju”; Michał Oleszczyk, korespondent najsłynniejszego krytyka filmowego Rogera Eberta, piszący poczytnego bloga „Ostatni fotel po prawej stronie”; Marcin Adamczak, autor docenianej publikacji o globalnym Hollywood czy Błażej Hrapkowicz, piszący do „Kina” współtwórca think thanku Restart.

Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA gościć będzie także specjalistów od kultury popularnej Tomasza Majewskiego i Arkadiusza Lewickiego. Politologa, krytyka filmowego publikującego w „Filmie ” i współscenarzystę „Big Love” – Kamila Minknera. Nad kondycją współczesnego środowiska krytycznego będą zastanawiać się także m.in.  redaktor naczelny „Filmu” Jacek Rakowiecki, Ola Salwa, Mateusz Werner, Kuba Mikurda, czy Ewelina Nurczyńska-Fidelska.

Laureat prestiżowych nagród za twórczość krytyczno-filmową – Łukasz Maciejewski poprowadzi warsztaty z młodymi adeptami sztuki krytycznej. W jury konkursów znaleźli się m.in. Andrzej Kołodyński (redaktor naczelny czasopisma „Kino”) i Marcin Koszałka (operator „Rewersu” i reżyser filmów dokumentalnych).

Festiwal stanowi przestrzeń do prezentacji i doskonalenia umiejętności stworzoną specjalnie dla młodych, zdolnych ludzi chcących działać w środowisku filmowym. Widzowie festiwalu będą mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach krytyki i analizy filmu. W ramach Festiwalu odbywają się dwa konkursy: Konkurs Etiud i Animacji dla teoretyków kultury oraz Konkurs na tekst krytyczny o tematyce filmowej. W pierwszym następuje zamiana ról - młodzi krytycy i teoretycy filmu stają za kamerą i udowadniają, że potrafią, nie tylko dobrze pisać o kinie, ale także tworzyć interesujące i wartościowe produkcje.  Drugi konkurs ma na celu wyłonienie talentów pióra, piszących o kinie. Przyszli krytycy filmowi mają szansę zaistnieć publikacją własnych tekstów i zdobyć cenne doświadczenie podczas praktyk w profesjonalnej, branżowej redakcji.

Szczegóły na

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze