Film „Bestie z południowych krain” otworzy Nowe Horyzonty

materiały prasowe

Największe filmowe odkrycie tego roku otworzy 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty!

Już po pierwszym pokazie „Bestii z południowych krain” na festiwalu w Sundance, gdzie film miał swoją światową premierę, wiadomo było, że wydarzyło się coś wyjątkowego. Entuzjazm widowni, jednogłośny zachwyt krytyków i pewność, że to jeden z najlepszych filmów nie tylko tej imprezy, ale ostatnich kilku lat.

„Bestie…” w reżyserii Benha Zeitlina wyjechały z Sundance z główną nagrodą i statuetką za najlepsze zdjęcia, a o filmie mówiło się coraz więcej i coraz lepiej. Nie było więc wielkim zaskoczeniem, że trafił on do sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes i opuścił tę prestiżową imprezę ze Złotą Kamerą za najlepszy debiut, wyróżnieniami od FIPRESCI i jury ekumenicznego. Fama jednego z najczęściej nagradzanych i najlepszych filmów ostatniej dekady sprawiła, że zrealizowane przez debiutantów i nie mające w obsadzie wielkich gwiazd „Bestie…” stały się sensacją wakacyjnego box office w Stanach Zjednoczonych.

Podczas pierwszego weekendu wprowadzony na 4 kopiach film zarobił ponad 220 tysięcy dolarów. Po tygodniu było jeszcze lepiej. Film Benha Zeitlina zanotował wzrost widowni, przyniósł wpływy bliskie 400 tysięcy i mógł pochwalić się najlepszą średnią na kopię w tym roku, pokonując nawet „Niesamowitego Spider-Mana”. Do tej pory „Bestie…” zarobiły już prawie 750 tysięcy dolarów i cały czas zdobywają nowych fanów. O tym jak niezwykły to film, jako pierwsi w Polsce będą mogli przekonać się widzowie rozpoczynającego się już w najbliższy czwartek we Wrocławiu 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. „Bestie z południowych krain” – razem z „Miłością” Michaela Hanekego i „Rokiem tygrysa” Sebastiana Leilo – otworzą tę największą filmową imprezę w Polsce. Do szerokiej dystrybucji trafią natomiast 12 października.