Koryfeusz Muzyki Polskiej – konkurencja dla Fryderyka?

Koryfeusz Muzyki Polskiej to nagroda polskiego środowiska muzycznego, która zostanie przyznana po raz pierwszy w tym roku.
Ideą nagrody jest wyróżnienie artystów i instytucji i poprzez to promowanie muzyki w najszerszym z możliwych aspekcie, tak więc wychodzą poza konkretne dziedziny twórczości.

reklama

Twórcy wprost przyznają, że Koryfeusze są w zamierzeniu alternatywą dla wszystkich nagród muzycznych przyznawanych w Polsce.

Dotychczasowe nagrody były przyznawane w określonych dziedzinach – przykładowo Fryderyki to nagrody przemysłu płytowego, Koryfeusze mają na celu sięgnąć po szersze spektrum odbiorców.

Statuetki przyznawane będą w trzech kategoriach: osobowość roku, wydarzenie, a także nagroda honorowa.

Wśród samych nominowanych znajdować się będą nie tylko sami artyści, ale także dziennikarze, badacze, instytucje, animatorzy kultury, krytycy itp.

Kandydaturę będą zgłaszać przedstawiciele środowiska muzycznego i instytucji. Selekcji dokona rada programowa instytutu, z kolei laureatów wyłoni kolegium elektorów – czyli rektorzy akademii muzycznych i uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze muzyczni, przedstawiciele związków i organizacji branżowych

Zgłoszenia można nadsyłać do 10 września (formularz dostępny jest na stronie:www.koryfeusz.org.pl).

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni na gali 1 października.

Uroczystość będzie transmitowana przez TVP Kultura.