Morowe Panny na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego/fot. Tomasz Sikora

Tegoroczne obchody, 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, skupiają się wokół idei „Morowych Panien” – dzielnych kobiet, żyjących zarówno w czasie wojny, jak też współcześnie.
W Warszawie „Morowe Panny” można spotkać na „Skwerze” i w Śródmieściu, a już 28 lipca pojawią się w Parku Wolności, gdzie odbędzie się wielki koncert z udziałem znanych polskich wokalistek, m.in. Haliny Mlynkovej, Katarzyny Groniec, Anity Lipnickiej czy Pauliny Przybysz.

Od 30 czerwca do 31 lipca na Skwerze (ul. Krakowskie Przedmieście 60A) zobaczyć można wystawę prac Tomasza Sikory, bazującą na portretach różnorodnych kobiet, uchwyconych w kadrach z codziennego życia. Do projektu zaproszonych zostało dwadzieścia „Morowych Panien” w różnym wieku, o różnorodnych zawodach i pasjach.

– Chodziło o to, żeby zaprezentować Morowe Panny w miejscach, w których czują się bezpiecznie, dlatego większość zdjęć wykonana została w domach. Nie jest to reportaż fotograficzny, ale symboliczne obrazy prezentujące różne oblicza ich twarzy, różnorodność charakterów – mówi autor zdjęć, Tomasz Sikora.