Muzeum Sztuki Nowoczesnej kupiło „Lego” Zbigniewa Libery

materiały prasowe MSN

Tuż przed końcem 2011 roku stołeczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej kupiło pracę Zbigniewa Libery z 1996 roku, zatytułowaną „lego. Obóz koncentracyjny”. Dzieło kosztowało prawie ćwierć miliona zł
Muzeum wylicytowało pracę Libery uważaną za jedno z najważniejszych dzieł polskiej sztuki współczesnej od norweskiego kolekcjonera za kwotę 55 tysięcy euro, czyli ok. 245 tys. zł.

Pieniądze udało się zebrać dzięki pomocy Towarzystwa Przyjaciół Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, któremu udało się uzyskać 103 tysiące zł ze zbiórki publicznej, a kolejne 50 tys. zł podarowało stołecznemu MSN.

„Lego. Obóz koncentracyjny” Libery będzie można zobaczyć podczas planowanej na drugą połowę 2012 roku przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej wystawy kolekcji muzealnej.

Praca Zbigniewa Libery powstała w 1996 roku, jest to zestaw kilku różnej wielkości pudełek z klockami Lego. Artysta wykorzystał też logo firmy i zastosował się do zasady, że na opakowaniu zawsze umieszczone są zdjęcia tego, co z danego kompletu klocków można zbudować. W tym przypadku jest to obóz koncentracyjny. Klocki podarowała firma Lego. Każde pudełko pracy Libery opatrzone jest w napis „This work of Zbigniew Libera has been sponsored by Lego”. Ostatecznie firma oficjalnie zaprotestowała kiedy okazało się, co artysta z klocków zbudował, jednak szybko wycofała się z oskarżenia.