Odnowiony cyfrowo film „Mania” z Polą Negri w Filharmonii Narodowej

4 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie zostanie pokazana zrekonstruowana cyfrowo wersja filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”.
W roli głównej wystąpiła słynna Pola Negri, obraz wyreżyserował węgierski twórca Eugen Illes. Film powstał w 1918, czyli w epoce kina niemego. Przedstawia historię pracownicy fabryki papierosów, która nazywa się Mania Walkowska. Kobieta zostaje wybrana jako modelka do reklamy nowej marki papierosów i w pracowni wykonującego plakat malarza poznaje kompozytora Hansa van den Hofa, w którym zakochuje się z wzajemnością.

reklama

Pola Negri naprawdę nazywała się Apolonia Chałupiec. Jako aktorka zadebiutowała w 1914 roku w polskim filmie „Niewolnica zmysłów”. Po latach wyjechała do Niemiec, gdzie grała u najważniejszych twórców tamtejszego kina niemego, m.in. u Ernsta Lubitsha. To właśnie podczas pobytu w Berlinie zaczęła używać pseudonimu Pola Negri. W 1923 roku aktorka wyjechała do Stanów gdzie stała się gwiazdą takich filmów jak: „Zakazany raj”, „Miłości aktorki”, czy „Hotel Imperial”.

„Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” to film, który promuje Polskę podczas przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Film zostanie zaprezentowany m.in. w Paryżu, Madrycie, Londynie, Kijowie i Berlinie. Zagraniczne tournée rozpocznie pokaz 12 września w paryskim Cinéma Le Balzac.

Pokazowi będzie towarzyszyć grana na żywo muzyka Jerzego Maksymiuka.