1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

"Polowanie na awangardę" - zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy

fot. materiały MCK
fot. materiały MCK
Emil Nolde, Max Ernst, Georg Grosz - to tylko niektórzy artyści wyklęci w hitlerowskim państwie. Do koncepcji proponowanej przez niemieckich współorganizatorów wystawy kuratorka Monika Rydiger dołączyła polski aneks.

W Trzeciej Rzeszy nie było miejsca dla hołdujących awangardzie malarzy, grafików, poetów, pisarzy i kompozytorów. "Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy" to pierwsza, nie tylko w Polsce, ekspozycja, która tak szeroko ukazuje zjawisko "sztuki wyklętej". Głównym zamysłem organizatorów wystawy jest pokazanie dzieł twórców prześladowanych przez niemieckich nazistów w latach 1933-1945.

W Międzynarodowym Centrum Kultury są prezentowane obrazy olejne, grafiki, rysunki, rzeźby, utwory literackie i muzyczne m.in. tak znanych twórców jak Carl Hofer, Leo Haas, Heinrich Maria Davringhausen, Emil Nolde, Max Ernst, Georg Grosz, Otto Freundlich, Else Lasker-Schüler, Max Pechstein, Oskar Schlemmer, Irmgard Keun, Thomas Mann, Anna Sehgers, Hanns Eisler i Kurt Weill.

Połączenie sztuki, literatury i muzyki obrazuje wagę zjawiska i uzmysławia, jak ogromny nacisk totalitarna władza kładła na to, by oczyścić całą ówczesną kulturę z wszelkich niezgodnych z nazistowską doktryną przejawów.

Przygotowany specjalnie na krakowską ekspozycję polski aneks pozwala zrozumieć związki kulturowe Niemiec i Polski w tak trudnym kontekście historycznym. Przypomina sylwetki polskich artystów, pisarzy i kompozytorów którzy w 1939 roku znaleźli się w zasięgu polityki kulturalnej hitlerowców. Wśród nich przypomniani są m.in. Jankiel Adler, Samuel Cygler, Karol Hiller,Władysław Strzemiński, Roman Kramsztyk, Jan Gotard, Tadeusz Pruszkowski, Jonasz Stern, Melchior Wańkowicz, Witold Hulewicz, Bruno Schulz, Tadeusz Kwiatkowski, Icchak Kacenelson, Józef Koffler, Artur Gold.

Większość eksponatów pochodzi z nadreńskich kolekcji m.in.: LVR Landesmuseum w Bonn, Max Ernst Museum w Brühl, ze zbiorów prywatnych dr. Gerharda Schneidera w Olpe, Kunstmuseum Mülheim an der Ruhr, Fundacji na rzecz Sztuk Prześladowanych oraz zbiorów Kunstmuseum w Solingen, a także niemieckich archiwów i bibliotek oraz z polskich kolekcji: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym i zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Wystawie towarzyszy obszerna, bogato ilustrowana publikacja, zawierająca teksty niemieckich i polskich historyków i historyków sztuki omawiające różne aspekty nazistowskiej polityki kulturalnej w latach 1933-1945.

Otwarcie: 18 października 2011, godz. 18:00. Wystawa czynna do 29 stycznia 2012.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze