1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Polscy artyści na wystawie "Ostalgia" w Nowym Jorku

Wystawa w nowojorskim New Museum, która potrwa od 14 lipca do 25 września, jest zbiorem prac ponad pięćdziesięciu artystów, którzy tworzyli w krajach dawnego bloku wschodniego lub w swojej twórczości odwoływali się do tego regionu.

Są wśród nich między innymi: Mirosław Bałka, Paulina Ołowska oraz Marysia Lewandowska (w duecie z Neilem Cummingsem), Józef Robakowski i współtworzony przez niego Warsztat Formy Filmowej.

Aby przełamać tradycyjną klasyfikację geograficzną, na wystawie obecne są także prace artystów z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Pokazują jak twórcy przedstawiali rzeczywistość, ale i kreowali mit Wschodu. Inspiracją dla tytułu ekspozycji jest niemieckie słowo Ostalgie, termin utworzony w 1990 dla określenia uczucia tęsknoty i nostalgii za czasami sprzed upadku bloku komunistycznego.

Pokazywane prace ukazują szczyt i upadek mitu komunizmu. Jednocześnie składają się na serię osobistych reportaży dotyczących różnych aspektów życia w komunizmie i w krajach postkomunistycznych. Wystawa, której kuratorem jest Massimiliano Gioni, ma za zadanie przedstawić szczególną pozycję jaką zajmowali artyści w krajach socjalistycznych, będąc jednocześnie wyrzutkami, wizjonerami i świadkami. Celem nie jest jednak stworzenie ujednoliconej wizję historii sztuki w krajach postkomunistycznych, ale raczej ukazanie podobnej atmosfery i wrażliwości, przekraczającej granice poszczególnych państw. W ten sposób "Ostalgia" staje się wystawą o pewnym stanie umysłu, a nie o konkretnym miejscu i czasie.

Odkrywając na nowo lokalne awangardy, a jednocześnie podkreślając swoiste pokrewieństwo myśli między narodami, stwarzając wyimaginowany krajobraz marzeń Wschodu - i o Wschodzie, wystawa staje się opowieścią o micie i jego upadku.

Polska artystka Paulina Ołowska w New Museum odtwarza murale, które namalowała w 2010 roku w Mszanie Dolnej. Niedawno ponownie otwarto tam zamknięty w czasach komunizmu ośrodek zdrowia dla dzieci. Murale w Mszanie Dolnej przedstawiają scenki z teatrzyku lalkowego. Teraz Ołowska odtworzyła je w lobby New Museum.

Z kolei Mirosław Bałka pokazuje na wystawie swoją nieortodoksyjną rzeźbę religijną - "Czarny papież i czarna owca" z 1987 roku. Po bliższym zbadaniu okazuje się, że papież płacze, a jego łzy tworzą obfite strumienie. Dla Bałki ta hieratyczna wizja łączy się z przepowiedniami Nostradamusa, które pobrzmiewały szczególnym echem w Polsce lat 80. w dobie społecznego i politycznego zrywu. W wizji Bałki władca, który zgodnie z przepowiednią Apokalipsy ma zasiąść na tronie świata, nie jest mściwy, przepełnia go raczej smutek. Zestawienie tej melancholijnej figury z pełnym życia zwierzęciem jest głęboko poruszające, koniec końców jednak także enigmatyczne: tajemnicza i pełna patosu praca Bałki wydaje się nie tyle złowieszcza, ile raczej głęboko niepokojąca.

Marysia Lewandowska i Neil Cummings prezentują natomiast na "Ostalgii" filmy kręcone w czasach PRL-u przez filmowców-amatorów.

Wystawa czynna od 14 lipca do 25 września 2011.

New Museum
235 Bowery
New York, NY 10002

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze