WFF: Nagroda za reżyserię za film „Imagine”

Film "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego
WFFreklama

20 października wręczono nagrody 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Andrzej Jakimowski za film „Imagine”.

Obraz jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów, laureata trzech Polskich Nagród Filmowych „Orzeł” za „Zmruż oczy” i Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku za „Sztuczki”, triumfował również w Plebiscycie Publiczności WFF. „Ten film jest doskonały”, „Perełka” – piszą po festiwalowym pokazie internauci.

Film „Imagine”, którego światowa premiera miała miejsce na festiwalu w Toronto i który otwierał Warszawski Festiwal Filmowy to wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego historia Iana (Edward Hogg, podziwiany w ostatnim obrazie Rolanda Emmericha „Anonimus”), charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa (Alexandra Maria Lara, pamiętna odtwórczyni roli Traudl Junge, osobistej sekretarki Hitlera w filmie „Upadek”). Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności…

O Filmie „Imagine” czytaj TUTAJ

„Imagine” trafi do kin w pierwszym kwartale 2013 roku. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat.