Wystawa w CSW: Nikita Kadan – „Korekty”

CSW

Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę Nikity Kadan „Korekty”, która prezentowana jest w ramach projektu „Transfer: wymiana polsko-ukraińska 2012”.
Nikita Kadan pracuje na styku wielu dyscyplin często angażując w swoje projekty specjalistów z innych dziedzin – architektów, działaczy na rzecz praw człowieka, socjologów, aktywistów.

„Procedure Room” (2009–10) to efekt współpracy z Jekateriną Miszczenko. Elementem projektu jest seria pamiątkowych talerzy ozdobionych rysunkami instruktażowymi tortur, które – choć trudno w to uwierzyć – są systematycznie stosowane przez policję. Kadan traktuje architekturę jako na narzędzie dyscypliny, przestrzenną manifestację władzy. W „Fixing” (2010) obnaża pozorną niewinność geometrycznych form, zestawiając ilustracje z powojennej encyklopedii medycznej z przypominającymi suprematystyczne, planami architektonicznymi. Dla artysty ideologia objawia się nie tylko w formach monumentalnych – w sytuacji, w której polityczne próbuje brutalnie zdominować prywatne, nawet przedmioty codziennego użytku nie są bez winy.

Nikita Kadan (1982, Kijów) – członek i współzałożyciel grupy R.E.P. (Revolutionary Experimental Space) oraz kolektywu kuratorskiego Hudrada. Zdobywca Głównej Nagrody w konkursie dla młodych artystów ukraińskich Pinchuk Art Prize 2011 zdobył główną nagrodę. Mieszka i pracuje w Kijowie.

Wykład Kto gra ze sztuką współczesną w Ukrainie. Wybrane zmiany w infrastrukturze i praktykach artystycznych w ostatnim dwudziestoleciu.
W latach dziewięćdziesiątych niewiele instytucji w Ukrainie aspirowało do prezentowania sztuki współczesnej. Funkcję tę wypełniały podmioty zagraniczne takie jak Centrum Sztuki Współczesnej Sorosa w Kijowie i Odessie, czy prywatna Galeria Marata Guelmana w Kijowie. W następnym dziesięcioleciu tematem zainteresowały się nie tylko osoby bardzo zamożne jak Wiktor Pinczuk, Rinat Achmetow, czy lokalnie w Doniecku Lubow Popowa. Powstało wiele ważnych inicjatyw w środowisku samych artystów: Hudrada, Lab garage; wśród młodzieży akademickiej: słynne Centrum Kultury Wizualnej, a także w łonie istniejących instytucji miejskich: Galeria Miejska w Charkowie, czy nawet instytucji podporządkowanych sekretariatowi samego prezydenta Ukrainy: Mysteckij Arsenał. Równolegle postawię pytanie o poszukiwania genealogii i nowej roli artystów i artystek w społeczeństwie w wybranych projektach artystycznych.

Otwarcie wystawy: 16 lipca 2012, godz. 19.00
Wystawa czynna do 29 lipca 2012
Kuratorka: Marianna Dobkowska
godz. 17.30, KINO.LAB – wyklad Anny Łazar: Kto gra ze sztuką współczesną w Ukrainie.
Wybrane zmiany w infrastrukturze i praktykach artystycznych w ostatnim dwudziestoleciu
.
godz. 19.30 – set didżejski – Glissando prezentuje
Na prezentacje prac artystów w ramach projektu Bank Pekao PROJECT ROOM
jest wstęp wolny.