Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Zrekonstruowana „Stawka większa niż życie” w HD

redakcja
Hans Kloss
18 października 2011 in Aktualności by redakcja
Telewizja Polska rekonstruuje telewizyjny serial „Stawka większa niż życie”, dokonując jednocześnie transferu obrazu do standardu wysokiej rozdzielczości - High Definition. Telewizyjna premiera pierwszego, odświeżonego odcinka przygód kapitana Hansa Klossa odbędzie się 13 listopada br. w TVP HD o godz. 18.25.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Na zlecenie TVP HD rekonstrukcji telewizyjnego serialu „Stawka większa niż życie” podjął się Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.  Negatyw filmu, wypożyczony przez TVP HD z archiwum Filmoteki Narodowej w Łodzi, został oczyszczony a następnie skanowany klatka po klatce i skopiowany do pamięci komputera w najwyższej jakości High Definition. Następnie, przy użyciu specjalistycznych programów komputerowych, negatyw poddany był rekonstrukcji polegającej m.in. na kadrowaniu obrazu w proporcjach 16:9, usunięciu uszkodzeń i poprawie jakości dźwięku. Przy rekonstrukcji „Stawki większej niż życie” ze specjalistami Telewizji Polskiej współpracował Janusz Morgenstern, zmarły niedawno jeden z reżyserów serialu.

Żmudne i czasochłonne prace nad rekonstrukcją „Stawki większej niż życie” rozpoczęły się 2 marca br. Specjaliści Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP poddają korekcji i retuszowi każdą z ponad miliona trzystu tysięcy klatek filmowych zapisanych na blisko 30 tys. metrów taśmy.  Także ścieżka dźwiękowa filmu jest czyszczona, a dźwięk uzyskuje format stereofoniczny. Rekonstrukcja 12 z 18 odcinków serialu zajęła dotychczas ponad 1700 godzin.  Prace nad pozostałymi sześcioma odcinkami jeszcze trwają.

Telewizja Polska poddała dotychczas cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku w sumie ponad 200 filmów, w tym wiele seriali, przystosowując je do wymogów technicznych współczesnej telewizji wysokiej rozdzielczości i zarazem zachowując dla kultury narodowej. Część z nich telewizja publiczna emituje w kanale TVP HD.

Serial „Stawka większa niż życie” powstał w latach 1967-68. Scenariusz napisali Andrzej Szypulski
i Zbigniew Safjan, występujący wspólnie pod pseudonimem Andrzej Zbych, wyreżyserowali Janusz Morgenstern i Andrzej Konic, autorem zdjęć był Antoni Wójtowicz. W rolach głównych wystąpili Stanisław Mikulski i Emil Karewicz oraz cała plejada innych najlepszych polskich aktorów. Bohaterem serialu jest Stanisław Kolicki, Polak, agent wywiadu, któremu udaje się w czasie II wojny światowej przeniknąć do hitlerowskiej Abwehry jako Hans Kloss.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI