Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

GRABOWSCY-MAINTOPIC
1 sierpnia 2014 in Kultura by Hanna Halek

Andrzej i Mikołaj Grabowscy: Wychowały nas dwa światy

I w książce „Jak brat z bratem”, i w tej rozmowie Andrzej i Mikołaj Grabowscy trochę się spierają, odrobinę dokazują, ale głównie ciepło wspominają rodzinne miasteczko i śmieją się z tzw. sławy.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Kiedyś mówiono: „Andrzej, brat Mikołaja”, bo to Andrzej był młodszy i szedł pańskim tropem. Teraz mówi się odwrotnie. Czuje się pan jak Mikołaj, brat Andrzeja?

MIKOŁAJ: Trochę tak, bo podejrzewam, że więcej ludzi wie o Andrzeju Grabowskim niż o Mikołaju Grabowskim. Ale nie ubolewam nad tym. Miałem przecież swoje pięć minut, pamiętasz, Andrzej? (śmiech) Kiedyś przez chwilę byłem bardzo sławny. Krzysiek Jasiński, robiąc pierwszy benefis w Teatrze Stu, zaproponował kilku osobom, by każdy beneficjentowi coś zadedykował – piosenkę, wiersz albo monolog.

ANDRZEJ: To był benefis, w którym miałem wystąpić z tobą, ale wystraszyłem się okropnie, ponieważ przed nami Jurek Stuhr czytał fragmenty swojej książki. Czytał i czytał, a ja myślałem: „Jezus Maria, Stuhr czyta taką książkę mądrą o sobie, a ja mam wyjść i powiedzieć takie głupoty: »Poli się! kaska ka kluce? Ej kas bedom kluce, kie klucami siy, dzieciska bawiyły i pewniy w studni potopiyły?«”. Tego dnia też, niestety, nie piłem.

MIKOŁAJ: Na co ja wyszedłem na scenę, wykrzyczałem ten monolog i zrobiłem furorę. Monolog nagrano, zaczęto go puszczać w telewizji i okazało się, że stałem się bardzo znanym człowiekiem (śmiech), a dodam, że wtedy byłem już dyrektorem dwóch teatrów, zdobyłem sporo nagród i wyreżyserowałem kilka niezłych spektakli. I na co były te zmagania z losem, ta ciężka praca w teatrze, te łzy goryczy po premierach, te nieprzespane noce, te nagrody wreszcie, kiedy trzy minuty zadecydowały o mojej sławie? (śmiech).

„Kwartet dla czterech aktorów” grają panowie razem od 45 lat. Jak zmienił się teatr przez ten czas?

ANDRZEJ: Teraz wystarczy się rozebrać.

MIKOŁAJ: Tak. Jeśli potrzebujemy na scenie gołego, to go natychmiast mamy. Wystarczy aktorowi po prostu zdjąć spodnie i majtki. 40, 50 lat temu trzeba było naprawdę nad tym popracować, żeby powiedzieć, że człowiek jest nagi. Dzisiaj wszystko mamy dane, tak bardzo dane, że aż oczywiste, pozbawione tajemnicy i intelektualnej pracy, w związku z tym ja za bardzo nie narzekam na świat, który mnie zbudował. Nie żałuję niczego, co w moim życiu miało miejsce.

Alwernia, rodzinne miasteczko, jest ważnym kierunkiem panów życia. Dlaczego?

ANDRZEJ: Chociażby dlatego, że wszyscy, którzy tam żyli, występowali w pojedynczym egzemplarzu. Jedynym. Tam każdy był indywidualnością. Miał swoje znaczenie i odgrywał ważną rolę. Nie było lepszych i gorszych. Aptekarz był jeden w jedynej aptece – magister Gęsikowski z Krakowa, który sam robił lekarstwa i sprzedawał kryniczankę, którą piło się dla zdrowia. Pani doktor Nawrocka była jedna.

MIKOŁAJ: Dentystka była jedna. Był jeden szewc, jeden malarz pokojowy Piecio. Jedna szkoła i jeden kierownik szkoły. Jeden bank – początkowo kasa spółdzielcza – i jeden kościół. I jedno prawo jazdy, którego posiadaczem był nasz ojciec Bolesław. Każdy z nas był tam wyjątkowy. W 1955 roku w Alwerni mieszkało 500 dusz łącznie z niemowlętami. Wszystko było jasne.

I pojawiły się światła wielkiego miasta… Co panom dała tzw. cywilizacja?

MIKOŁAJ: Liczyłem na to, że być może ten natłok informacyjny, ten ścisk i nadmiar nauczą mnie czegoś nowego. Że z miliona bezużyteczności, jakie napotykam, jedna mała część zatrzyma się we mnie jako odkrycie samego siebie. Wciąż zadawałem sobie pytanie, czy ja w ogóle jestem w stanie coś indywidualnego, odmiennego wymyślić? Bo był to dla mnie warunek reżyserskiego istnienia. Mam przekonanie, że jeżeli tworzę dwugodzinny spektakl i uda mi się kilka minut jego trwania zrobić tak, że mnie samego on zadziwi, to znaczy, że spektakl jest dobry. A reszta? Jest właściwie plewą, trochę mielonką pracującą na minuty oczarowania.

ANDRZEJ: Mam podobne zdanie. Po 40 latach w tym zawodzie dochodzę do wniosku, że jeżeli zrobiłem dwa spektakle dobrze, jest to już coś wspaniałego, jeśli jedną rolę zagrałem świetnie, to genialnie. Reszta jest, za przeproszeniem, o dupę potłuc. Choć oczywiście wszystko, o czym mówię, zatopione było we wspaniałym życiu, pełnym przygód, zwrotów akcji, przeprowadzek, podróży, zdobywania, a to mieszkania, a to w końcu domu.

No właśnie, dziś macie domy, piękne samochody. Gdzie kończy się prawdziwa potrzeba człowieka, a zaczyna już jakieś wyuzdanie posiadania?

ANDRZEJ: Natura ludzka jest okropna. Przypuszczam, że nie ma takiej sytuacji, kiedy człowiek powie:

„Już wystarczy, mam dość”. Ja zarabiam pieniądze, ale nie dlatego, że to jest moim celem. To po prostu konsekwencja tego, że tak dużo pracuję, a za tę pracę mi płacą. Gdy kończyłem studia, w pierwszym moim mieszkaniu służbowym za szafę robiło pudło po telewizorze, a pożyczony od kolegi dmuchany materac musiałem dopompowywać każdej nocy, ponieważ uciekało z niego powietrze. Gdybym wtedy wyobraził sobie, że mam samochód i mieszkanie: „Boże, Boże, jaki ja byłbym szczęśliwy” – tak chyba bym postękiwał. Teraz mamy z Mikołajem samochody, domy, nie przesadzamy z posiadaniem, ale mamy to wszystko, co zawsze chcieliśmy mieć i do czego dążyliśmy. Czy to jednak właśnie czyni człowieka szczęśliwym?

Strony: 1 2Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI