Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Angelina Jolie – mama, aktorka, reżyserka

123rf.com
17 listopada 2015 in Kultura by Aleksandra Mijakoska
Angelina Jolie Pitt – piękna, uzdolniona i niezwykle wrażliwa. Zachwyca na ekranie i porusza jako ambasador dobrej woli UNHCR, walcząc o prawa dzieci z najbiedniejszych zakątków świata. Matka sześciorga dzieci oraz żona boskiego Brada Pitta. Czy może chcieć od życia czegoś więcej?

Angelina Jolie to kobieta idealna: zjawiskowo piękna, niezwykle utalentowana i pracowita, charyzmatyczna oraz silna. Nieważne czy stoi przed, czy za kamerą, potrafi stworzyć kreacje wyraziste, wzruszające, zmuszające do refleksji.

Córka Jona Voighta, po raz pierwszy na ekranie wystąpiła wraz z ojcem w filmie Szukając Wyjścia, lecz obrazem, który przyniósł jej sławę był wyprodukowany w 1995 roku film Hakerzy. W 2000 roku za drugoplanową rolę w filmie „Przerwana lekcja muzyki” została nagrodzona Oskarem. Rzeszę fanów przyniosła jej rola superwoman Lary Croft, w którą wcieliła się przy okazji ekranizacji Lara Croft: Tomb Raider (2001) i Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia (2003). Największym sukcesem komercyjnym, z kolei, był udział w komedii sensacyjnej Mr. I Mrs. Smith, w której to partnerował jej Brad Pitt.

Po dwóch nieudanych małżeństwach to właśnie Brad Pitt został partnerem życiowym aktorki. Ich związek , budzący od samego początku ogromne zainteresowanie i emocje opinii publicznej, stał się podstawą do stworzenia wyjątkowej rodziny. Aktorska para posiada sześcioro dzieci, z czego troje adoptowanych. Po 9 latach bycia razem, w 2014 roku, para zdecydowała się zalegalizować swój związek, najpierw w USA, a następnie podczas rodzinnej uroczystości we Francji.

Teraz Brad partneruje jej nie tylko w życiu, lecz także w najnowszym, wyreżyserowanym przez Angelinę melodramacie „Nad morzem”. Akcja filmu rozgrywa się w we Francji lat siedemdziesiątych i nawiązuje (według reżyserki i aktorki) do tradycji kina europejskiego lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Poza rozwojem kariery filmowej, aktorka jest skupiona na działaniach humanitarnych i charytatywnych. Od 2001 roku jest niezwykle zaangażowana w działania na rzecz uchodźców. 27 sierpnia 2001 roku Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców mianował Jolie Ambasadorem Dobrej Woli. Na konferencji prasowej aktorka wyjaśniła powody decyzji o dołączeniu do organizacji ds. uchodźców:

Nie możemy się zamknąć na informacje i ignorować faktu, że miliony ludzi cierpią. Po prostu chcę pomóc. Nie wierzę, że tylko ja tak czuję. Wydaje mi się, że wszyscy chcemy sprawiedliwości i równości, szansy na to, by życie nabrało sensu. Wszyscy chcielibyśmy wierzyć, że gdy my będziemy w złej sytuacji, ktoś nam pomoże.

W 2005 roku Angelina Jolie wzięła udział w zorganizowanym przez National Press Club obiedzie, podczas którego ogłosiła projekt założenia National Center for Refugee and Immigrant Children. Organizacja ta udziela pomoc prawną   osobom ubiegającym się o azyl.   Rok później, Angelina i Brad ogłosili powstanie Fundacji Jolie-Pitt, której pierwszym zadaniem stało się wsparcie finansowe udzielone organizacjom Lekarze bez Granic oraz Global Action for Children.

O aktorce bardzo głośno zrobiło się także 14 maja 2013 gdy w   „The New York Times” poinformowała, iż przeszła zabieg podwójnej prewencyjnej mastektomii, z równoległą rekonstrukcją piersi, z powodu obecności mutacji genu BRCA1, odpowiedzialnego za zachorowania na raka piersi bądź jajników. Jak wspomniała aktorka w swoim oświadczeniu, decyzja ta była umotywowana śmiercią mamy, która przegrała wieloletnią walkę z nowotworem piersi.

W 2014 roku za  zasługi na arenie międzynarodowej, a także za owocną politykę za granicą Wielkiej Brytanii, została odznaczona przez królową Elżbietę II Orderem św. Michała i św. Jerzego.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI