Archipelag Jazdów

CSW

19 czerwca 2105 rusza Archipelag Jazdów. Archipelag połączy zielony skwer pomiędzy Zamkiem Ujazdowskim i Instytutem Teatralnym z osiedlem domków fińskich po drugiej stronie Trasy Łazienkowskiej. Letni projekt Centrum Sztuki współczesnej potrwa przez 12 weekendów.

Wspólnie z artystami i przy aktywnym zaangażowaniu uczestników stworzona zostanie kulturowa i społeczna mapa Jazdowa obejmująca różnorodne wymiary przestrzeni: społeczny, architektoniczny, historyczny, krajobrazowy, przyrodniczy, a nawet dźwiękowy. Wspólnie z Grupą Projektową Centrala i zaproszonymi przewodnikami uczestnicy będą poznawać i wspólnie kreować nowe szlaki Jazdowa. Przed budynkiem CSW stanie stół z makietą – Perspektywicznym Modelem Badawczym Jazdowa – na której przed każdym spacerem będą zaznaczane kierunki tematycznej marszruty.

W stronę zielonego skweru, w którego centrum znajduje się Zamek Ujazdowski, kierować ma „0,5 km koloru” – amfilada barw umieszczona na barierce wzdłuż alei Szpitala Ujazdowskiego autorstwa duetu artystycznego Justyna Wencel i Marcin Chomicki. Kolorystyczny kierunkowskaz poprowadzi przez kładkę nad Trasą Łazienkowską w stronę osiedla domków fińskich, na którym aktywnie działa inicjatywa Otwarty Jazdów. Będzie to symboliczny znak połączenia strony wschodniej i zachodniej Ujazdowa, które przed budową trasy stanowiły jedną przestrzeń.

Punktem wyjścia do zbadania przyrodniczej mapy Jazdowa będzie ogród roślin migrujących, stworzony z inicjatywy Gregora Różańskiego w Cysternie, dawnym zbiorniku wodnym Szpitala Ujazdowskiego, zrewitalizowanym przez japońskiego artystę Tadashiego Kawamatę. Przed Zamkiem stanie kontener wykonany przez szwajcarski duet artystyczny: Michael Meier & Christoph Franz, w którym mieszać się będzie woda pochodząca z różnych ujęć na terenie Warszawy. Zostanie uruchomiony piec chlebowy, dotychczas ukryty w zielonej przestrzeni wokół Zamku, przy którym artysta Paweł Kruk wraz z mieszkańcami i osobami odwiedzającymi Jazdów będzie wypiekał chleb. Wsłuchamy się w różnorodne głosy i języki – również w te bezdźwięczne, jak alfabet głuchoniewidomych, którego będziemy mogli się nauczyć podczas warsztatów Alfabetu Lorma.

Jednym z istotnym wymiarów krajobrazu miasta jest jego audiosfera. Uczestnicy zbadają akustykę przestrzeni Jazdowa podczas słuchowisk i spotkań organizowanych przez GOREktyw oraz Pracownię Pejzażu Dźwiękowego. Rezydenci projektu Sound of Culture – Culture of Sound poprowadzą warsztaty poświęcone projektowaniu akustycznemu przestrzeni miasta i tworzeniu innowacji z wykorzystaniem elektroniki dźwiękowej.

Kolektywnie tworzone granice Jazdowa wyjdą poza przestrzeń zieloną w samo centrum miasta – do nowego lokalu CSW przy ul. Marszałkowskiej 9/15. Maja Bekan, artystka pochodząca z byłej Jugosławii, obecnie mieszkająca w Holandii, zaprosi mieszkańców do wspólnej pracy nad scenariuszem filmu o zaginionej rzeźbie Alfonsa Karnego, która niegdyś zdobiła Skwer Oleandrów.

Na Archipelagu Jazdów nie zabraknie kina. Projekcje filmowe pod hasłem „Miasto, akcja!” odbywać się będą w lokalu przy ul. Marszałkowskiej. W repertuarze przygotowanym przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze znajdą się filmy na temat oddolnych lokalnych inicjatyw w Polsce i na świecie. W Bibliotece Zamku Ujazdowskiego zaplanowano spotkana poświęcone wybranym pracom z Publicznej Kolekcji Sztuki m.st. Warszawy współorganizowane przez Fundację Bęc Zmiana. Miłośnicy literatury będą mieli swój własny archipelag, Archipelag Literatury, cykl warsztatów czytania prowadzonych przez Natalię Malek. Dla najmłodszych Instytut Teatralny przygotował warsztaty teatralne, Teatranki. Na spotkania ze sztuką i na sztukę spotkania zaprosi uczestników Laboratorium Edukacji Twórczej CSW (Maria Parczewska, Janusz Byszewski, Zbyszek Gozdecki). Okazją do aktywności na świeżym powietrzu będą liczne warsztaty ruchowe prowadzone przez Paulinę Święcańską.