Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
6 października 2015 in Kultura by Hanna Halek

Bartek Prokopowicz o swoim filmie „Chemia”

Kiedyś żyjący w swoim świecie i uciekający w marzenia, dziś mężczyzna po przejściach, który nie boi się pokazać tego świata innym. Bartek Prokopowicz opowiada Hance Halek o swoim filmie „Chemia”, tęsknocie za zwyczajnym życiem i Matce Boskiej.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Gdybyś miał powiedzieć, o czym jest „Chemia”?

O miłości… O dorastaniu, dojrzewaniu, męskości, ojcostwie, odchodzeniu, umiejętności przebaczania, egoizmie, strachu. Braniu i dawaniu. O tym, że chorzy na terminalne choroby, mimo ogromnego bólu i cierpienia, może w pewnym sensie mają łatwiej. Bo ich rozkładem dnia i życia jest wygrać z chorobą albo jak najdłużej przetrwać. Kiedyś pewien AA-owiec powiedział mi, że człowiek z chorobą alkoholową jest jak słoń w pokoju pełnym ludzi. Nie ma szans, żeby – gdy tylko się poruszy – kogoś nie nadepnął, nie potrącił. Myślę, że podobnie jest z ludźmi terminalnie chorymi.

Należy akceptować wszystko, co robi słoń?

Można próbować rozumieć i współodczuwać, ale czasem wściekłość słonia zabija towarzyszące mu osoby, które bywa, że same czują się źle: „Ja też żyję, mnie też boli, słyszysz?”. „Co ty wiesz o bólu, mnie to dopiero boli” – odpowiada słoń. Ale ból to przecież ból. I wtedy się wściekasz, złościsz, wreszcie oceniasz, ponieważ ocenianie jest ludzką sprawą, która przychodzi i odchodzi, jak cała reszta. Bo wszystko mija. I te złe, i te superchwile. Nic nie jest nam dane na stałe i na zawsze, ani miłość, ani dom, ani pieniądze. „Chemia” jest czymś, co powstało przy okazji, by the way, to nie jest moje życie.

A co jest twoim życiem?

Moi bliscy, jestem skupiony na tym, jak ogarniać te dwa metry kwadratowe dookoła mnie, żeby żyć uczciwie. Mniej na tym, jak budować swoją karierę. Oczywiście, fajnie, jeśli to, co mam do powiedzenia, dociera do świadomości ludzi, ale to nie jest mój pas startowy. Tyle dziś wiem. Trochę więcej, niż gdy jako 19-latek dostawałem się do szkoły filmowej, bo marzyłem o kręceniu filmów… A w szkole Xawery Żuławski, Łukasz Barczyk, Wojciech Żogała, Mateusz Szlachtycz, martensy i wielki świat, no i ja: długowłosy prawiczek w sandałkach, na szczęście bez skarpet, w miodowej marynarce ze studniówki. Z jedynym samodzielnym doświadczeniem, jakim jest jazda tramwajem numer 10 z Retkini na Sienkiewicza do liceum w Łodzi. Mieszkałem w środku siebie, w swoich lękach i pragnieniach, a poza tym w zasadzie nic mnie tak naprawdę nie interesowało. Byłem harcerzem, oglądałem filmy, coś tam czytałem, ale to mnie nie porywało. Rodzice zastanawiali się nawet, czy nie posłać mnie do technikum drobiarskiego. Na szczęście jednak w ostatniej chwili nauczyłem się robić zdjęcia (śmiech).

Ale dziecko ma przecież marzenia, chociaż tyle.

Bardziej dotyczyły niebycia tam, gdzie wtedy byłem. Marzyłem, że kiedyś to będzie, że kiedyś tam pojadę, kiedyś to zrobię, że będę zwiedzał, będzie inaczej.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI