Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

16 lutego 2015 in Kultura by redakcja

„Bez litości” – literacki debiut Jamesa Scotta

Niezwykły thriller, w którym wszyscy bohaterowie okazują się być kimś innym. Fabuła poprowadzona jest po mistrzowsku, napięcie wzmaga dzika i groźna natura stanowiąca idealne thrillerowe tło. Pisarz tworzy klimat tajemnicy i nieustannego zagrożenia, które z każdą stroną zaczyna udzielać się czytelnikowi. James Scott, podobnie jak Hitchcock, zaczyna od trzęsienia ziemi – a potem napięcie tylko rośnie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Akcja toczy się zimą 1897 roku. Okrutna i przyprawiająca o dreszcz historia rozgrywa się na amerykańskiej prowincji, w surowym, dzikim pejzażu. W domu na odludziu zostają zamordowani mężczyzna, Jorah, i czworo dzieci, Emma, Mary, Amos i Jesse. Gdy do domu wraca jego żona, Elspeth Howell, znajduje martwe ciała prawie całej rodziny – brakuje jednak 12-letniego Caleba.

Grozę potęgują emocje kobiety – wiedziała, że taka rzecz może się wydarzyć, niemal spodziewała się jej. Dlaczego? To tajemnica, której wyjaśnienie autor dawkuje nam w najlepszym stylu grozy.

Caleba poznajemy gdy w oszołomieniu z powodu zabitej rodziny strzela do własnej matki, myśląc, że to jeden z morderców. Teraz chłopiec musi nie tylko zadbać o pochówek swoich bliskich, ale też wyleczyć zranioną Elspeth. Po kilku dniach kobieta odzyskuje przytomność.

Matka i syn, który pragnie zemsty, ruszają śladem trzech morderców. Wkrótce docierają do miasteczka Watersbridge, nad jeziorem Erie. Tam Elspeth i Caleb będą musieli stawić czoło nie tylko niebezpiecznym ludziom, lecz i …własnej przeszłości.

James Scott znakomicie wskazuje nam fragmenty sekretu skrywanego przez kobietę. Wraca do jej przeszłości, do poznania Joraha i pojawiania się kolejnych dzieci. Wydarzenia z przeszłości wplatają się w obecne życie Caleba i Elspeth. Każde z nich żyje osobno, ma swoją pracę i swoją tajemnicę. Okazuje się, że ich tajemnice znane są także ludziom z miasteczka.

Mroczna i tajemnicza. Powieść, której czar kryje się w ponurej atmosferze. Fabuła rozwija się niczym u Cormaca McCarthy’ego, oszczędnie, elegancko i budząc lęk.

„New York Times”

Bez litości zaczyna się jak typowa powieść o zemście, żeby powoli przemienić się w coś znacznie bardziej tajemniczego i złożonego. Debiut Jamesa Scotta wzbudził entuzjazm i nie daje się zapomnieć.

Tom Perrota, autor Pozostawionych i Małych dzieci

James Scott – wykształcenie zdobył w Middelbury College oraz Emerson College. Jest laureatem licznych nagród, m.in. Sewanee Writer’s Conference, the Millay Colony, the Saint Bolthop Club. Był nominowany do Pushcart Prize oraz The Best New American Voices. Jego debiutancka powieść, Bez litości (The Kept), wydana w 2014 roku, została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków i czytelników.

 

 


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI