Big Book Festival 2015

Big Booh Festival 2015

Od dziś do niedzieli potrwa Big Book Festival. W tym czasie odbędzie się 40 spotkań, warsztatów, ćwiczeń umysłowych, spacerów, gier i debat. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

reklama

Festiwal rozpocznie się dziś o 19.30 spotkaniem Razii Iqbal z Arturem Domosławskim i rozmową o przyszłości reportaży i biografii – o odwadze i odpowiedzialności tych, którzy opisują świat.

A tuż po zmroku o 21.30 premiera spektaklu multimedialnego WIECZOREM. W POSZUKIWANIU PILCHA w reżyserii Krzysztofa Czeczota. Jest to pierwsza produkcja teatralna Big Book Festival. Występują Janusz Chabior i Łukasz Simlat, a muzykę skomponował i zagra Adam Walicki. Spektakl zostanie pokazany w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Goście trzeciej edycji Big Book Festival przyjeżdżają z kilkunastu krajów. Z czytelnikami spotkają się: Zadie Smith – ikona literatury wielokulturowej, Sophie Hannah – następczyni Agaty Christie, Swietłana Aleksijewicz – świetna reporterka wymieniana wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla, charyzmatyczna Sofi Oksanen z Finlandii, bardzo lubiani u nas norwescy powieściopisarze – Lars Saabye Christensen i Herbjørg Wassmo, krytycznie nastawiony wobec Kremla Władimir Sorokin, a także indyjski pisarz Jeet Thayil i jeden z najważniejszych intelektalistów Bliskiego Wschodu – Iljas Churi.

Wśród polskich gości gwiazdy powieści kryminalnych: Mariusz Czubaj, Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Bonda i Gaja Grzegorzewska, którzy odsłonią krwawe kulisy swojej twórczości.

Trzy pisarki: Magdalena Tulli, Joanna Bator i Anna Janko porozmawiają o pamięci w rodzinach i sekretach pokoleniowych. Jakub Żulczyk i Dominika Słowik wezmą udział w bitwie pisarskich pokoleń, a Magdalena Grzebałkowska i Beata Chomątowska spojrzą na polską przeszłość młodymi oczami.

Największym wydarzeniem festiwalu będzie niedzielny rekord w liczbie osób i psów czytających razem na wolnym powietrzu. – Przed rokiem przy zimnym wietrze czytaliśmy w trzysta osób, były wśród nich i noworodki i seniorzy. W niedzielę będzie upał, więc liczymy na tysiąc uśmiechniętych twarzy i merdających ogonów. Zapraszamy do Pasażu Wiecha w samo południe. Wystarczy przynieść książkę lub ją u nas wypożyczyć, wygodnie się rozsiąść i poczytać przez 30 minut. Takiego rekordu jeszcze nie było! – zachęca Paulina Wilk, wicedyrektor festiwalu z Fundacji „Kultura nie boli”, organizującej festiwal.

Głównym miejscem festiwalowych wydarzeń jest dawna fabryka serów SerWar, przy ul. Hożej 51 w Warszawie. Bicie rekordu odbędzie się w Pasażu Wiecha.

Sobotnie spotkania z Sofi Oksanen, Larsem Saabye Christensenem, Sophie Hannah oraz Zadie Smith będą transmitowane na żywo na www.bigbookfestival.pl

Limit miejsc na spotkania warsztatowe i spacery został już wyczerpany, ale w centrum festiwalowym przy ul. Hożej 51 można w ostatniej chwili pytać o możliwość dołączenia.