Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot. Lidia Popiel
fot. Lidia Popiel
3 lipca 2015 in Kultura by redakcja

„Browar” – pasjonujący thriller o sile władzy, pieniędzy i seksu

Nic nie jest czarno-białe, a sprawiedliwy nie znaczy dobry. Thriller prawno-finansowy w stylu Toma Wolfe’a. Premiera: 17 czerwca.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Browar Tomka P. Chenczke to wielowątkowy thriller, którego akcja toczy się w czasach rodzącego się w Polsce wolnego rynku. Co łączy wielomilionową międzynarodową transakcję ze śmiercią młodej modelki, agresywnymi działaniami organizacji feministycznej i seksualnym szantażem wymierzonym w wysoko postawionych urzędników? Misternie uknuta intryga sięga dalej, niż można się spodziewać, a zaplątani w nią ludzie poznają prawdę, która jest bardziej niebezpieczna niż ich zbrodnie.

Warszawski prokurator, Bożydar Wąsik usiłuje połączyć pozornie przypadkowe zdarzenia. Jego nieoczekiwanym sprzymierzeńcem staje się były prawnik korporacyjny, a obecnie balansujący na granicy alkoholizmu nieudany dziennikarz. Ich równoległe, choć niezależne śledztwa pokazują, że sprawiedliwość ma wiele twarzy i że morderstwo może być jedną z nich.

Mistrzowsko zmieniając perspektywy, z których poznajemy kolejne elementy układanki, autor towarzyszy bohaterom w ich życiowo-zawodowych wędrówkach – od pustyń i miast Australii, po ulice Londynu, Brukseli, Amsterdamu, Wiednia i Warszawy. Jednak bez względu na miejsce akcji, moralne dylematy postaci w konfrontacji z wielkimi pieniędzmi, zbrodnią, szantażem, a także własną chciwością i żądzą władzy pozostają te same.

Wielopiętrowa, efektowna intryga, utkana wokół sprzedaży tytułowego „Browaru” jest pretekstem do ukazania dramatycznych przemian, jakie zachodzą w bohaterach powieści w zderzeniu z nową, bezwzględną rzeczywistością wolnego rynku. W świecie szybkiej komunikacji i swobodnego przepływu kapitału, pozornie niezależne losy ludzkie przeplatają się ze sobą, zmieniając życiowe postawy, zmuszając bohaterów do dramatycznych wyborów, często do zmierzenia się z własnym człowieczeństwem…lub jego brakiem.

Tylko nielicznym uda się odnaleźć swoje miejsce w nowym, wspaniałym świecie, którego symbolem jest Browar. Ale cena, jaką muszą za to zapłacić, będzie wysoka.

O autorze

Tomek P. Chenczke – rocznik 1961, urodzony w Kaliszu. Z zawodu prawnik i finansista. Studiował filozofię na UAM w Poznaniu, a następnie nauki społeczne i politologię na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor. Doktor prawa California Western School of Law.

Do USA wyemigrował na początku lat osiemdziesiątych. W 1990 r. przyjechał do Polski jako tłumacz i asystent byłego sekretarza stanu USA Henry’ego Kissingera. Rok później wrócił na stałe do kraju, gdzie zaangażował się w działalność biznesową i inwestycyjną. Trzy lata temu porzucił karierę korporacyjną, by poświęcić się pracy twórczej.

Pierwsze teksty publikował jeszcze w czasach studenckich w Miesięczniku Pracy Twórczej „Radar”. Tworzy swobodnie w dwóch językach – polskim i angielskim. Pasjami pochłania światową literaturę. Wielbiciel Davida Fostera Wallace’a, Williama Gibsona i Toma Wolfe’a. Tworzy scenariusze filmowe i telewizyjne. Obecnie pracuje nad serialem „Zadra”. Jego drugą wielką pasją jest muzyka – od barokowych mistrzów po współczesne brzmienia. Jeszcze podczas studiów w USA lider studenckiego zespołu „Karamazov Sister”, autor tekstów i muzyki rockowej.

Tomek P. Chenczke od kilku lat dzieli czas między Warszawą a południem Portugalii. Mieszka na Algarve, którego nadoceaniczny krajobraz przywołuje wspomnienia ukochanej przez niego południowej Kalifornii.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI