„Buduj z nami kolekcję Zachęty”. Akcja crowdfundingowa

http://odpalprojekt.pl/

Narodowa Galerii Sztuki Zachęta zbiera środki na zakup pięciu dzieł sztuki współczesnej. To pierwsza w Polsce akcja crowdfundingowa na rzecz budowania publicznej kolekcji sztuki. Kampania potrwa do 12 czerwca.

reklama

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki jest spadkobierczynią założonego w 1860 roku Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, organizacji, która jako pierwsza budowała kolekcję narodową ze składek publicznych. W zbiorach znajduje się obecnie ponad 3500 prac, które ilustrują przekrój przez polską sztukę XX i XXI wieku. Są tu dzieła największych polskich klasyków minionego stulecia, m.in. Aliny Szapocznikow, Henryka Stażewskiego i Tadeusza Kantora, a także także prace światowej sławy współczesnych artystów polskich: Mirosława Bałki, Katarzyny Kozyry, Zbigniewa Libery, Wilhelma Sasnala, regularnie pokazywane na wystawach w galerii oraz w innych ośrodkach.

„Buduj z nami kolekcję Zachęty” jest nawiązaniem do tradycji z XIX wieku, a nowi donatorzy mogą pójść w ślady twórców TZSP, które zostało reaktywowane w 1989 roku. Niezależnie od wysokości wpłaty nazwisko fundatora pojawi się na liście darczyńców opublikowanej na stronie internetowej galerii a także na jednej ze ścian Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki. W zależności od wysokości wpłaty fundatorzy otrzymają dodatkowe bonusy, m.in. wejściówki do galerii, roczny karnet wstępu a nawet zaproszenia na dni prasowe Biennale Sztuki w Wenecji czy fotografie autorstwa Andrzeja Bielawskiego. Kampania potrwa do 12 czerwca 2016.

Jakie prace znajdą się w kolekcji?

1. Rzeźba Moniki Zawadzki wyprodukowana specjalnie na wystawę artystki w Zachęcie w 2014 roku. Artystka tworzy proste, oszczędne rzeźby, jest także autorką obrazów i prac wideo.
2. Praca „Scotch pink” Karola Radziszewskiego odnosząca się bezpośrednio do dzieła Edwarda Krasińskiego „Instalacja” ze zbiorów Zachęty. Radziszewski strawestował dzieło klasyka polskiego konceptualizmu, tworząc swój autoportret, w którym zastosował własny wariant kolorowej taśmy. 3. 3. FilmRockaway” Wojciecha Gilewicza nawiązujący do nazwy jednej z peryferyjnych dzielnic nowojorskiej metropolii, gdzie mieszka matka artysty. Gilewicz towarzyszy jej z kamerą w trakcie porządkowania domu częściowo zniszczonego przez huragan Sandy.
4. Film „Aleksandra Wysokińska/20 Jahre danach” pokazywany na głośnej monograficznej wystawie artystki w Zachęcie w 2015 roku. Opowiada o niezwykłej postawie Polki z Krakowa, która pomogła artystkce ze Związku Radzieckiego, Annie Jermolaewej, przedostać się za żelazną kurtynę.
5. Cztery fotografie Adama Rzepeckiego, członka słynnej grupy Łódź Kaliska. Odwołują się do historii sztuki i do zagadnień związanych z appropriation art (sztuką zawłaszczania).
Wszystkie zakupione prace zostaną udostępnione na stronie internetowej Zachęty, gdzie większość reprodukcji, a także filmów z kolekcji jest na licencjach Creative Commons. Dzięki temu użytkownicy mogą je pobierać i swobodnie wykorzystywać.