Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

3 czerwca 2016 in Kultura by redakcja

„Buduj z nami kolekcję Zachęty”. Akcja crowdfundingowa

Narodowa Galerii Sztuki Zachęta zbiera środki na zakup pięciu dzieł sztuki współczesnej. To pierwsza w Polsce akcja crowdfundingowa na rzecz budowania publicznej kolekcji sztuki. Kampania potrwa do 12 czerwca.

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki  jest spadkobierczynią założonego w 1860 roku Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, organizacji, która jako pierwsza budowała kolekcję narodową ze składek publicznych. W zbiorach znajduje się obecnie ponad 3500 prac, które ilustrują przekrój przez polską sztukę XX i XXI wieku. Są tu dzieła największych polskich klasyków minionego stulecia, m.in. Aliny Szapocznikow, Henryka Stażewskiego i Tadeusza Kantora, a także także prace światowej sławy współczesnych artystów polskich: Mirosława Bałki, Katarzyny Kozyry, Zbigniewa Libery, Wilhelma Sasnala, regularnie pokazywane na wystawach w galerii oraz w innych ośrodkach.

„Buduj z nami kolekcję Zachęty” jest nawiązaniem do tradycji z XIX wieku, a nowi donatorzy mogą pójść w ślady twórców TZSP, które zostało reaktywowane w 1989 roku. Niezależnie od wysokości wpłaty nazwisko fundatora pojawi się na liście darczyńców opublikowanej na stronie internetowej galerii a także na jednej ze ścian Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki. W zależności od wysokości wpłaty fundatorzy otrzymają dodatkowe bonusy, m.in. wejściówki do galerii, roczny karnet wstępu a nawet zaproszenia na dni prasowe Biennale Sztuki w Wenecji  czy fotografie autorstwa Andrzeja Bielawskiego. Kampania potrwa do 12 czerwca 2016.

Jakie prace znajdą się w kolekcji?

1. Rzeźba Moniki Zawadzki wyprodukowana specjalnie na wystawę artystki w Zachęcie w 2014 roku. Artystka tworzy proste, oszczędne rzeźby, jest także autorką obrazów i prac wideo.
2. Praca „Scotch pink” Karola Radziszewskiego odnosząca się bezpośrednio do dzieła Edwarda Krasińskiego „Instalacja” ze zbiorów Zachęty. Radziszewski strawestował dzieło klasyka polskiego konceptualizmu, tworząc swój autoportret, w którym zastosował własny wariant kolorowej taśmy. 3. 3. Film „Rockaway” Wojciecha Gilewicza nawiązujący do nazwy jednej z peryferyjnych dzielnic nowojorskiej metropolii, gdzie mieszka matka artysty. Gilewicz towarzyszy jej z kamerą w trakcie porządkowania domu częściowo zniszczonego przez huragan Sandy.
4. Film „Aleksandra Wysokińska/20 Jahre danach” pokazywany na głośnej monograficznej wystawie artystki w Zachęcie w 2015 roku. Opowiada o niezwykłej postawie Polki z Krakowa, która pomogła artystkce ze Związku Radzieckiego, Annie Jermolaewej, przedostać się za żelazną kurtynę.
5. Cztery fotografie Adama Rzepeckiego, członka słynnej grupy Łódź Kaliska. Odwołują się do historii sztuki i do zagadnień związanych z appropriation art (sztuką zawłaszczania).
Wszystkie zakupione prace zostaną udostępnione na stronie internetowej Zachęty, gdzie większość reprodukcji, a także filmów z kolekcji jest na licencjach Creative Commons. Dzięki temu użytkownicy mogą je pobierać i swobodnie wykorzystywać.

Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI