Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

28 września 2015 in Kultura by redakcja

Bunkier jaki pamiętasz? Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki obchodzi 65-lecie!

W 2015 roku Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki obchodzi 65-lecie istnienia oraz 50-lecie powstania budynku. Ten ważny moment prowokuje nas do postawienia pytań o tożsamość, przeszłość i przyszłość instytucji, która w swej dotychczasowej historii zorganizowała kilkaset wystaw, dyskusji, warsztatów i spotkań środowiskowych. To one złożyły się na postrzeganie jej jako przestrzeni wspólnych doświadczeń i platformy refleksji o najnowszych zjawiskach artystycznych.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl
Bunkier Sztuki, fot. z archiwum Galerii

Bunkier Sztuki, fot. z archiwum Galerii

Przeglądając zbiory archiwalne i biblioteczne, odkrywamy niezwykłą i wielowarstwową historię. Znajdujemy w niej także luki, „czarne dziury”, niewyjaśnione okoliczności i przypadki. Dlatego to razem z Wami – naszą publicznością – pragniemy stworzyć mapę społecznej pamięci Galerii. Jakim pamiętasz Bunkier Sztuki?

Zapraszamy do pomocy w odszukiwaniu fotografii, archiwaliów i wspomnień związanych z działalnością dzisiejszej Galerii i jej protoplastów: galerii Okręgu Krakowskiego CBWA i Biura Wystaw Artystycznych. Pragniemy odtworzyć losy sadzonki róży Marii Pinińskiej-Bereś, fortepianu, na którym grano podczas recitali w BWA i betonowej rzeźby sprzed wejścia do Pawilonu. Czekamy na wspomnienia niedzielnych wycieczek z rodzicami i szkolnych wypraw do galerii, relacji z balu sylwestrowego w BWA, opowieści o czarnej gumowej podłodze holu galerii i pierwszych randkach w Bunkrze. Poszukujemy zdjęć z pierwszej wystawy Krakowskiego Oddziału CBWA, otwarcia Pawilonu Wystawowego, inauguracji działalności Galerii Arkady i wizyty królowej Holandii w Galerii, relacji z wieczornic w rocznice Rewolucji Październikowej i wydarzeń w Oddziale BWA przy ul. Mikołajskiej 2. Czekamy na Wasze fotografie baru kawowego, wyłożonego matą z zapałek holu Galerii, recenzje z wystaw i wypracowania szkolne o wystawach w BWA. Jesteśmy pewni, że w domowych zakamarkach znajdziecie niejedną zaskakującą pamiątkę!

Bunkier Sztuki przechowuje wiele tajemnic, niewyjaśnionych okoliczności i historii.

Podziel się z nami materiałami i wspomnieniami! Zanotuje je Lilianna Flacht-Wolter, sekretariat@bunkier.art.pl, tel. +48 124231243, od poniedziałku do piątku w godzinach 9–14.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI