Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Co czytają Polki?

57077054 - smiling girl sitting at summer terrace in street with morning coffee and reading book
1 lipca 2017 in Kultura by redakcja
Książki, które czytamy dużo mówią o nas i naszych zainteresowaniach. Czy Polki znajdują czas na lekturę książek i po jakie książki najchętniej sięgają?

Sensacja i kryminał wygrywają z romansami
Choć na listach bestsellerów w ostatnich latach znalazły się powieści E. L. James:„Pięćdziesiąt twarzy Greya”, „Ciemniejsza strona Greya” oraz „Nowe oblicze Greya”, to na pierwszym miejscu wśród ulubionych przez Polki gatunków literackich (zarówno w przypadku książek drukowanych – 56%), jak ebooków- 46%) jest sensacja i kryminał,  a nie romanse i literatura erotyczna. Zainteresowaniem cieszy się również fantastyka, horrory, thrillery oraz biografie i pamiętniki.

Wprawdzie poziom czytelnictwa w Polsce, jak pokazują Badania Biblioteki Narodowej, nie napawa optymizmem, gdyż w 2016 roku aż 63% rodaków nie przeczytało ani jednej książki, ale zainteresowanie książkami elektronicznymi rośnie w sposób zauważalny. Prawie połowa z ponad 500 zapytanych przez Virtualo* respondentek deklaruje, że korzysta z ebooków, a 28% chętnie sięga też po audiobooki. 68% uczestniczek badania przyznaje, że próbowała już czytać ebooki. Czytelniczki przyznają jednak, iż w korzystaniu z książek elektronicznych przeszkadza im brak dotyku papieru i zapachu druku, czyli cech które nawiązują do tradycyjnej lektury.

Aż 69% zapytanych Polek w ciągu 12 miesięcy wysłuchało od 1 do 4 audiobooków, 50% znalazło czas, aby przeczytać od 1 do 4 ebooków, a 24% kobiet w tym samym czasie poświęciło czas na lekturę od 1 do 4 książek drukowanych.

Skąd się biorą ebooki?
69% pobiera badanych zadeklarowała, że korzysta książek elektronicznych dostępnych bezpłatnie na oficjalnych stronach, 49% kupuje ebooki samodzielnie, a 44% czyta ebooki kupione przez kogoś z rodziny lub znajomych. Co trzecia zapytana Polka przyznaje się do piracenia ebooków, pobierając tytuły z nieoficjalnych źródeł.

W podróży ebook, na łonie natury książka tradycyjna
Podczas dłuższych podróży Polki, aby wykorzystać i umilić sobie czas zdecydowanie wybierają ebooki – 50% wskazań w porównaniu z książką tradycyjną – 23% wskazań. Przebywając jednak na łonie natury np.: w parku chętniej sięgają po książkę drukowaną, jak deklaruje 45% zapytanych. Korzystanie z nowoczesnych form czytania, nie oznacza zerwania z czytaniem książek tradycyjnych. Elektroniczna forma lepiej sprawdza się np.: w środkach transportu publicznego, w kawiarni, w podróży – ale w zaciszu domowym lub na łonie natury nadal chętniej sięgajamy po książki papierowe.

Jako największe zalety książek elektronicznych wskazywany jest brak konieczności noszenia przy sobie ciężkich książek na co dzień (47% wskazań) oraz możliwość czytania w każdej wolnej chwili (33%) np.

*Badania „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków” zrealizowano metodą CAWI na zlecenie Virtualo przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na próbie 563 respondentek, mat.pras.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI