Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Co dają nam książki o miłości?

123rf.com
3 marca 2017 in Kultura by redakcja
Miłość zawsze była mocno eksploatowana w literaturze. I nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało się zmienić, bo czytelnicy chętnie sięgają po historie opisujące perypetie kochanków i poszukiwania swojej drugiej połówki. Nic w tym zresztą dziwnego, bo niewiele równie uniwersalnych tematów. 

Na rynku wydawniczym co roku pojawiają się nowe pozycje książkowe poruszające tematykę miłości, ale takie lektury przeważnie kojarzą się z mało ambitnymi czytadłami, które przywołują schemat znane schematy. Nie należy się jednak zrażać, bo przy odrobinie wysiłku można trafić na pozycje bardzo wartościowe, z których można się wiele nauczyć. Są to między innymi książki biograficzne, których popularność według raportu CBOS z 2011 co roku na wzrasta. Wiele biografii z wątkami miłosnymi trafia także na wielki ekran. To dowód na to, że wzbudzają emocje i interesują współczesnych odbiorców.

Wśród książek z gatunku literatury faktu jedną z popularniejszych, która zresztą doczekała się swojej ekranizacji, jest „Biała Masajka” (Świat Książki, . Opisuje historię Szwajcarki, która z miłości do kenijskiego wojownika postanowiła porzucić dotychczasowe życie i zamieszkać w Kenii. Historia jest o tyle ciekawa, że nie wpisuje się w nurt opowieści z serii „żyli długo i szczęśliwie”. W zderzeniu z różnicami kulturowymi i codziennością obcego kraju miłość wcale nie musi zwyciężyć. Dzięki temu, że to historia prawdziwa i napisana przez uczestniczkę wydarzeń, książka jest bardziej autentyczna i przekonująca dla czytelników.

Temat przezwyciężania różnic między partnerami porusza również niedawno opublikowana przez Wydawnictwo Manendra autobiografia „Szafranowy Krzyż” autorstwa baptyjskiej pastorki Dany Trent. Trent zebrała w niej wspomnienia dotyczące swojego związku i małżeństwa z byłym hinduskim mnichem Fredem. Na szczęście ta historia nie kończy się rozstaniem. Małżonkowie nie tylko nauczyli się wzajemnie szanować swoje odmienności, ale twierdzą wręcz, że właśnie te różnice umocniły ich związek i łączące ich uczucie. Książka ta jest o tyle ważna, że przestawia trudności małżeństw międzywyznaniowych, zwłaszcza jeśli obie strony są zaangażowane w rozwój duchowy.

Czytanie książek opisujących autentyczne historie nie tylko stanowi ciekawą rozrywkę, lecz także jest bardzo poznawcze. Historie oparte na faktach są bowiem pełne ludzkich błędów i potknięć, z których nie tylko autor-bohater wyniósł życiową mądrość, ale mogą to zrobić także czytelnicy. Miłość to jedna z podstawowych sfer życia każdego człowieka, a znalezienie odpowiedniego partnera jest celem, do którego dąży większość samotnych ludzi. Książki opisujące prawdziwe miłosne historie są źródłem wiedzy o związkach i ludzkich zachowaniach w nich. I choć nie uchronią nas od wszystkich błędów życiowych, to z pewnością skłonią do refleksji.


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI