Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

21 maja 2015 in Kultura by redakcja

Czwarta część „Millenium” ukaże się 27 sierpnia

Stieg Larsson planował 10 części , „Millenium”, ale zdążył napisać tylko 3. W 2004 zmarł na zawał. Dekadę później wydawnictwo zaproponowało kontynuację serii dziennikarzowi i pisarzowi Davidowi Lagercrantzowi. Decyzja wzbudziła wiele kontrowersji, ale książka powstała.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Stieg Larsson zostawił 3 skończone powieści oraz kilkaset stron kolejnego tomu wraz z konspektem całości. Laptop, na którym pracował, znajduje się w rękach wieloletniej partnerki pisarza, Evy Gabrielsson, która jest przeciwna kontynuacji „Millenium”, ale ponieważ para nie była małżeństwem i prawa autorskie trafiły do rodziny Larssona, jej zdanie nie jest wiążące dla wydawcy. Spadkobiercy zadeklarowali, że przekażą swoje honorarium na rzecz antyfaszystowskiego magazynu EXPO, którego pisarz był współtwórcą i redaktorem naczelnym aż do śmierci w 2004.

Czarna Owca

Dalsze losy Lisbeth Salander są trzymane w największej tajemnicy. Ze względów bezpieczeństwa David Lagercrantz pisał na komputerze bez dostępu do internetu. W Szwecji książka ukaże się pod tytułem „Det som inte dödar oss” (Co nas nie zabije), podobnie jak w Polsce czy we Francji. Po angielsku będzie to „The Girl in the Spider’s Web”. Powieść została już sprzedana do ponad 40 państw, w tym na rynek polski, gdzie ukaże się nakładem wydawnictwa Wydawnictwo Czarna Owca. Premiera 27 sierpnia 2015 odbędzie się równolegle w 25 krajach.

W ramach promocji wydawnictwo Norstedts udostępniło krótki wywiad z autorem. Wiadomo już, że czytelnicy spotkają swoich ulubieńców: Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander, ale pojawią się też nowe pierwszoplanowe postaci stworzone przez Lagercrantza: Ed the Ned, szef ochrony w CIA, i Szwedka Gabrielle Grane ze służb specjalnych. Magazyn Millenium zmienił właściciela i Mikael Blomkvist ma problemy, żeby odnaleźć się w nowej sytuacji. Wraca do gry po telefonie od profesora Fransa Baldera zajmującego się sztuczną inteligencją. Naukowiec przyjechał właśnie z Krzemowej Doliny i twierdzi, że ma ważne informacje na temat CIA.

„Najtrudniej było zbudować intrygę. Stieg Larsson przekroczył poziom mistrzowski w tworzeniu kompletnej narracji z licznymi równoległymi wątkami i chciałem stanąć na wysokości zadania. Korzystałem z pomocy hakerów, matematyków, bardzo dokładnie badałem dawne symbole i system kodowania. Piszę w swoim stylu, ale staram się zachować taką samą skuteczność”, tłumaczy David Lagercrantz.

Le Figaro/Norstedts/Czarna Owca

Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI