Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

moda na e_booki
123rf.com
11 kwietnia 2014 in Kultura by redakcja

Czy e-booki są eko?

Obecnie rynek e-booków w Polsce stanowi 2-3% całego rynku książki, ale rozwija się bardzo dynamicznie. Virtualo, największy dystrybutor książek cyfrowych, postanowił sprawdzić, czy w odniesieniu do e-booków używanie terminu eko-czytanie nie jest nadużyciem.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Należy rozróżnić 2 kwestie: e-czytniki i  e-booki. Sama forma e-booka jako pliku elektronicznego jest postrzegana pozytywnie w ujęciu ekologicznym, ale produkcja i późniejsza utylizacja czytników to koszt dla środowiska. Aby bilans ekologiczny dla natury był dodatni, ważny jest okres użytkowania samego urządzenia, a następnie jego utylizacja. Część firm produkujących czytniki wykazuje się już proekologiczną postawą i prowadzi zbiórkę swoich urządzeń do recyklingu.

Na czytniku możemy przechowywać jednocześnie około 500 e-booków i mogą one nam służyć przyjaźnie dla środowiska przez wiele lat. Producenci nowoczesnych technologii w dużej mierze stawiają na kompatybilność, możemy więc w trosce o naturalne środowisko przenieść swoją bibliotekę nowego urządzenia.

Według raportu amerykańskiej firmy badawczej Cleantech Group rozwój rynku elektronicznych czytników czyli urządzeń, które bezpośrednio są związane z użytkowaniem e-booków, powinien mieć radykalny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego. Efektem może być spadek emisji CO2 aż o 10,9 mln ton na przestrzeni najbliższych 4 lat. Szacując dane z rynku amerykańskiego, badacze sprawdzili, iż dwutlenek węgla wyprodukowany przez całe życie Kindla jest w pełni utylizowany średnio już po pierwszym roku działania urządzenia. Kolejne lata pracy oznaczają oszczędności około 168 kg CO2 rocznie dla środowiska, co jest równe ilości dwutlenku węgla koniecznej, by wyprodukować i rozprowadzić 22.5 książki.

na podst.mat.pras.virtualo


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI