Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

19 października 2015 in Kultura by redakcja

Czy Luc Besson popełnił plagiat?

Sąd w Paryżu uznał, że Luc Besson oraz jego współpracownicy dopuścili się plagiatu przy realizacji filmu „Lock Out”. Artyści odwołują się do wyroku.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wyrok nosi datę majową, ale dopiero kilka dni temu został nagłośniony przez francuskie media. Wytwórnia Europacorp, James Mather i Stephen Saint-Leger, wpółpracownicy Luca Bessona przy realizacji filmu „Lock Out” z 2012 zostali solidarnie skazane na zapłacenie łącznie 30 tys. euro tytułem odszkodowania dla twórców filmu „Ucieczka z Nowego Jorku” (reż. John Carpenter, scen. John Carpenter, Nick Castle). Dodatkowo trybunał zasądził wypłatę 50 tys. euro na rzecz Studiocanal, który jest dystrybutorem filmu Carpentera. W pozwie żądano 3 milionów euro.

Sprawa potencjalnego plagiatu wynikła zaraz po premierze „Lock Out”. Zarówno widzowie jak i krytycy sygnalizowali zbytnie podobieństwo do „Ucieczki z Nowego Jorku” z 1981 z Kurtem Russelem w roli głównej. Amerykański magazyn branżowy „BoxOffice” pisał o „bezwstydnym plagiacie”.

W uzasadnieniu orzeczenia skład sędziowski zwrócił uwagę na to, że choć pomysły ani temat filmu nie są chronione same w sobie oraz w obrazie Bessona jest wiele zmian wynikających z rozwoju techniki i zmian społecznych, do których doszło przez 30 lat, które dzieli te produkcje, to w tym przypadku nastąpiło odtworzenie cech unikalnych, takich jak charakterystyczny bohater, jego droga życiowa, kluczowe założenia akcji i wreszcie zakończenie filmu.

Rzecznik prasowy wytwórni EuropaCorp nazwał stanowisko sądu „hamulcem dla wolności twórczości artystycznej”. Jego zdaniem przywołane podobieństwa (takie jak wzięcie zakładnika) są należą do ogólnej myśli filmowej, a samo orzeczenie jest nie do zaakceptowania, nawet mając na uwadze, że sąd przychylił się jedynie w 3 % do żądań Studiocanal.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI