Daniel Olbrychski w jury Cannes 2015

mat,pras. fest,

Filmy z udziałem Daniela Olbrychskiego kilkakrotnie gościły na festiwalu w Cannes. W tym roku aktor zasiądzie w jury Cinéfondation i Konkursu Filmów Krótkometrażowych.

Olbrychski 2012 by_Piotr Drabik/ Wikimedia Commons

reklama

Już za kilka dni, 13 maja 2015 rozpocznie się najsłynniejszy festiwal filmowy na świecie. W programie 68. edycji festiwalu w Cannes nie ma żadnej polskiej produkcji, ale krajowe kino będzie reprezentował Daniel Olbrychski. Aktor znalazł się w jury Cinéfondation i Konkursu Filmów Krótkometrażowych, któremu przewodniczy mauretański reżyser i producent filmowy, Abderrahmane Sissako. W jury zasiada pięć osób, poza przewodniczącym i polskim aktorem będą to dwie reżyserki: Joana Hadjithomas z Libanu i Rebecca Zlotowski z Francji oraz z belgijska aktorka Cécile de France.

Cinéfondation to kategoria dla etiud filmowych. W tegorocznej, 18. edycji zostanie pokazanych 18 filmów (14 fabuł i 4 animacje) wybranych z 1600 zgłoszeń z całego świata. 3 zwycięzców poznamy 22 maja.

Jurorzy przyznają także Złotą Palmę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Walczy o nią 9 obrazów. Nagroda główna zostanie wręczona podczas oficjalnej ceremonii zamknięcia 24 maja 2015.